Βέλγιο

Συνεχίζει απτόητη η Γκενκ

Το νικηφόρο σερί της στη Jupiler League συνέχισε η πρωτοπόρος Γκενκ, που επικράτησε 2-0 της Έουπεν και διατήρησε το +7 από την Κλαμπ Μπριζ, η οποία συνέτριψε 5-1 την Αντβέρπ.

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της Jupiler League, μετά το πέρας της 20ης αγωνιστικής. Η πρωτοπόρος Γκενκ συνέχισε την ξέφρενη πορεία της προς τον τίτλο, αφού πέρασε με σκορ 2-0 από την έδρα της Έουπεν, φτάνοντας τις 16 νίκες. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν… αφεντικό του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, αφού ο Σαμάτα σκόραρε δύο φορές στο 13’ και στο 20’, δίνοντας σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες, τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Σε απόσταση επτά βαθμών από την κορυφή παρέμεινε η Κλαμπ Μπριζ, η οποία συνέτριψε με σκορ 5-1 την Αντβέρπ. Οι γηπεδούχοι έστησαν… πάρτι και προηγήθηκαν στο 21’ με τον Ντένις. Πέντε λεπτά πριν «κλείσει» το πρώτο ημίχρονο, ο Σρίβερς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 54’ ο Ριτς έκανε το 3-0. Ο Ντένις, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του για να έρθει στο 84’ ο Βαν Νταμ να πετύχει το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Βάνακεν με εκτέλεση πέναλτι στο 87’.

Σπουδαία νίκη, χάρη στην οποία πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα και ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση, πέτυχε η Ζούλτε Βάρεγκεμ, η οποία επικράτησε 3-1 της Σαρλερουά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, χάρη σε δύο τέρματα των Χαρμπαουί (15’, 36’ Χαρμπαουί), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 42’ με τον Μπεναβέντε. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 49’ ο Ντεμίρ.