ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Ένα γκολ από εκτέλεση φάουλ του Λίνο στο 43΄ και ένα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από σουτ του Αραμπατζή οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στη νίκη με σκορ 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα για την έβδομη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι Ηπειρώτες στάθηκαν καλά απέναντι στους Θεσσαλονικείς για 40λεπτά, έχοντας και δοκάρι με τον Σαϊτιώτη στο 34΄. Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ο «δικέφαλος του Βορρά» στο δεύτερο 45λεπτο παίρνοντας το δεύτερο συνεχές «τρίποντο».

Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου συμπεριλαμβανόταν όλο το «ζουμί» στο ματς της Τούμπας. Ο ΠΑΣ Γιάννινα παρότι δεν είχε την κατοχή της μπάλας, θα μπορούσε να είναι η ομάδα που ναι μπροστά στο σκορ, μιας και είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Σαϊτιώτη πρωταγωνιστή, όμως δεν κατάφερε να στείλει στη μπάλα αρχικά στο 20΄, από θέση τετ α τετ και έπειτα στο 34΄, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε, ο Χαλκιάς έστειλε με τα ακροδάχτυλα τη μπάλα στο δοκάρι. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο ώστε να ανοίξουν την άμυνα των Ηπειρωτών και προσπαθούσαν ν’ απειλήσουν με σουτ έξω απ’ την περιοχή, έχοντας ως κύριο δοκιμαστή των σουτ τον Βιεϊρίνια. Ο μόνος τρόπος να μπορέσουν να δημιουργήσουν κινδύνους στον Σικαλιά ήταν τα μακρινά σουτ και τα στημένα. Σε μια στημένη μπάλα στο 43΄, ο Λίνο έκανε ότι και στη Νορβηγία με τη Βαλερένγκα και με ωραία εκτέλεση έβαλε μπροστά τον «δικέφαλο του Βορρά».

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Αραμπατζής σε μία απ’ τις πολλές επελάσεις του στο πρώτο μέρος, έπιασε ένα καλό σουτ και με τη βοήθεια και της τύχης (σ.σ. κόντραρε σε αμυντικό) νίκησε για δεύτερη φορά τον Σικαλιά στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι δίχως να κοπιάσουν μιας και είχαν αυτό το υπέρ τους 2-0, είχαν την υπεροχή στο δεύτερο μέρος και δεν επέτρεψαν στους «κυανόλευκους» να τους απειλήσουν σημαντικά. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ με τη συμπλήρωση σχεδόν μίας ώρας αποθέωσαν τον νέο πρόεδρο της ΠΑΕ, Ζήση Βρύζα, όντας ήρεμοι πλέον για την κατάληξη του αγώνα. Λίγη ώρα αργότερα ήταν η σειρά του Μπακαγιόκο να εισπράξει το χειροκρότημα των φίλων της πρώην ομάδας του, την ώρα που αποχωρούσε ως αλλαγή.

Στο 79΄ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» θα μπορούσε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά το σε μια φάση διαρκείας, ο Σιαλμάς δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τον Φερνάντο Σάντος να δίνει κάποια λεπτά συμμετοχής (σ.σ. πέρασε στο 86΄) στον Κοντρέρας, τον οποίο ίσως χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά ως βασικό στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.