Europa League

Τα έκανε όλα ο Τζέκο για την Ρόμα

Το εισιτήριο της επόμενης φάσης αλλά και την πρωτιά στον 5ο όμιλο εξασφάλισε η Ρόμα, που επικράτησε με σόου του Τζέκο 4-1 κόντρα στην Βικτόρια Πλζεν στο «Ολίμπικο». Αγγίζει το θαύμα η Άστρα.

Κανένα άγχος δεν θα έχει την τελευταία αγωνιστική η Ρόμα. Οι τζιαλορόσι επικράτησαν 4-1 κόντρα στην Βικτόρια Πλζεν στο «Ολίμπικο» σφραγίζοντας το εισιτήριο αλλά και την 1η θέση στον 5ο όμιλο.

Ωραίο ξεκίνημα στη Ρώμη με τον Τζέκο να ανοίγει το σκορ λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου (11’). Οι Τσέχοι απάντησαν με τον Ζέμαν στο 18’, όμως στο δεύτερο ημίχρονο «λύγισαν». Ο Βόσνιος φορ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους παίκτες του Σπαλέτι, που κλείδωσαν τη νίκη στο φινάλε με τον Περότι (82΄). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Τζέκο πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 88’.

Μεγάλη νίκη που την βάζει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης πέτυχε η Άστρα Γκιούργκιου. Οι Ρουμάνοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην έδρα της Αούστρια γύρισαν το παιχνίδι κι έφυγαν με μεγάλο τρίποντο από την Βιέννη, 1-2.