Ισπανία

Απόδραση από τη Γαλικία με… διπλή εκτέλεση πέναλτι στο 97' για Μπαρτσελόνα!

Με πέναλτι του Λεβαντόφσκι -με διπλή προσπάθεια- στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπαρτσελόνα γλίτωσε την «γκέλα» στη Γαλικία, επικρατώντας 2-1 της Θέλτα του Δουβίκα, που μπήκε στο ματς στο 85'.

Τη γλίτωσε στο τέλος η Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί… φλέρταραν με την «γκέλα» στη Γαλικία απέναντι στη Θέλτα, αλλά χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεβαντόφσκι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, έφυγαν με το διπλό (1-2) από το «Μπαλαΐδος».

Ο Πολωνός επιθετικός, μάλιστα, είχε ανοίξει το σκορ στο 44', όταν ο Γιαμάλ τον «σέρβιρε» από δεξιά. Ο «Λέβα» γύρισε υπέροχα στην περιοχή και σούταρε για το 1-0. Αρκετά νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 9', ο Γκουαΐτα είχε πει «όχι» σε σουτ του Γιαμάλ και στο 11' ο Τερ Στέγκεν πρόλαβε σωτήρια τον Λάρσεν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο, η Θέλτα έφερε την αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της La Liga στα ίσα! Στο 47' οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα και ο Άσπας πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, «γράφοντας» το 1-1!

Από εκεί και πέρα, στο 65ο λεπτό το σουτ του Ραφίνια πέρασε ψηλά άουτ και στην επόμενη φάση ο Κουντέ πρόλαβε τον Λάρσεν, ενώ στο 70' το ίδιο συνέβη και με τον Κανσέλο απέναντι στον Άσπας. Τελικά, στο 90'+2' ο Γιαμάλ κέρδισε πέναλτι από τον Μπελτράν και ο Λεβαντόφσκι νίκησε τον Γκουαΐτα με τη 2η προσπάθεια, καθώς στην πρώτη ο Ισπανός γκολκίπερ είπε «όχι», αλλά δόθηκε επανάληψη, γιατί είχε φύγει από τη γραμμή του.

Να σημειωθεί πως ο Τάσος Δουβίκας πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 85'.