Αγγλία

Ο Λακαζέτ απέδωσε δικαιοσύνη στο ντέρμπι

Θέαμα και ισοπαλία στο «Emirates». Σε ένα γεμάτο ματς, η Λίβερπουλ έφτασε αρκετά κοντά σε νίκη στο Λονδίνο, αλλά ο Λακαζέτ ισοφάρισε στο 82’ και γράφτηκε δίκαια το 1-1 στο ντέρμπι.

Σούπερ ντέρμπι χωρίς νικητή στο «Emirates».

Η «μάχη» της Άρσεναλ με τη Λίβερπουλ είχε γκολ, φάσεις και πάθος, δύο δοκάρια από τους «reds», αλλά στο τέλος δεν πανηγύρισε κανείς με το τελικό και δίκαιο (ίσως και φτωχό) βάσει εικόνας 1-1, που σφραγίστηκε με το τέρμα του Λακαζέτ στο 82ο λεπτό. Το σκορ άνοιξε ο Μίλνερ στο 61ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κινδυνεύει παρέμεινε σίγουρα για μια ημέρα στην κορυφή (27 βαθμούς), απ’ όπου θα πέσει την Κυριακή, αφού η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξενεί τη Σαουθάμπτον και είναι τώρα στο -1. Από την άλλη, η φορμαρισμένη τον τελευταίο καιρό ομάδα του Ουνάι Έμερι, έφτασε τους 23.

Με την εικόνα τους στον αγώνα οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν το... DNA τους και την... προϊστορία, διότι παραδοσιακά οι μονομαχίες τους, έχουν γκολ.

Πάντως, πιο… φαρμακωμένη φεύγει η Λίβερπουλ από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς εκτός από το γεγονός ότι έφτασε ένα δεκάλεπτο (και κάτι με το πεντάλεπτο καθυστερήσεων) μακριά από «μεγάλο» διπλό, είχε και δύο δοκάρια. Αυτό του Φιρμίνο στο 18’, όταν ο Βραζιλιάνος πήγε να κρεμάσει τον Λένο και στη συνέχεια ο Μανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση offside. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Γερμανός τερματοφύλακας έκανε κακή έξοδο, ο Φαν Ντάικ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Ωστόσο, το παιχνίδι είχε… πράμα και πιο πριν. Με τρελό ρυθμό (και δέκα τελικές) στο πρώτο μισάωρο, την ευκαιρία του Φαν Ντάικ στο 23’ και με πολύ καλή στιγμή με τον Λακαζέτ στο 39’, που έστειλε την μπάλα λίγο έξω μετά την πάσα του Οζίλ. Η Λίβερπουλ παρουσιάστηκε κάπως πιο ουσιαστική στο δεύτερο μέρος (που δεν είχε τον ίδιο ρυθμό) και άνοιξε το σκορ στο 61’ με το δυνατό σουτ του Μίλνερ, έπειτα από το γύρισμα του Μανέ και την κακή αντίδραση του Λένο, που άφησε ανυπεράσπιστη την εστία του.

Η Άρσεναλ ανέβασε στροφές και τα έπαιξε όλα για όλα, με τον Τορέιρα όμως να συναντάει τείχος στο 64’, με τον Άλισον να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση. Στη συνέχεια, οι «κανονιέρηδες» πίεσαν πολύ, ο Έμερι έκανε αλλαγές και με τους Ομπαμεγιάνγκ και Μιχιταριάν εκτός, ο Λακαζέτ έριξε την… κανονιά, με άψογο τελείωμα (82’).

Άρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Λένο, Μπεγιερίν, Μουστάφι, Χόλντινγκ, Κολάσινατς (81’ Γουέλμπεκ), Τορέιρα, Τζάκα, Μχιταριάν (68’ ΙΒόμπι), Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ (73’ Ράμσεϊ), Λακαζέτ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): 'Αλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (90' Ματίπ), Φιρμίνο (80’ Σακίρι)