Πορτογαλία

Έριξε τεσσάρα και «φουλάρει» για τον τίτλο η Σπόρτινγκ

Με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας σάρωσε 4-0 στην έδρα της Ζιλ Βισέντε στο πρώτο ματς της 29ης αγωνιστικής της Primeira Liga κι ετοιμάζεται να πανηγυρίσει τον φετινό τίτλο.

Σαρωτική ξανά η Σπόρτινγκ Λισαβόνας διέλυσε 4-0 στην έδρα της Ζιλ Βισέντε στο ματς που «άνοιξε την αυλαία» της 29ης αγωνιστικής της Primeira Liga και βρέθηκε στο +7 στην κορυφή από τη δεύτερη Μπενφίκα, έχοντας και ματς λιγότερο από τους «αετούς», οι οποίοι την Κυριακή υποδέχονται τη Μορεϊρένσε στο «Ντα Λουζ», ώστε οι παίκτες του Πέδρο Αμορίμ να δουν πόσο θα απέχουν από τους «άσπονδους» συμπολίτες τους κι αφήνοντας τους γηπεδούχους στο +2 από τις θέσεις υποβιβασμού, αλλά και με ματς περισσότερο.

Τα «λιοντάρια» δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και σκόραραν όλα τα τέρματά τους στο πρώτο ημίχρονο με τους Τρινκάο στο 7’, 31’, Ντιομάντε στο 11’ και το αυτογκόλ του Αντριου στο 38’.