Αγγλία

Η πρώτη του 2014 (video)

Έπαιξε πρώτη για το νέο έτος. Νίκησε πρώτη για το νέο έτος. Βρέθηκε πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα, έστω και προσωρινά. Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Σουόνσι με 3-2 στην Ουαλία.

Πρώτη σε όλα είναι η Μάντσεστερ Σίτι, έπειτα από τη νίκη της απέναντι στη Σουόνσι με σκορ 3-2, στην Ουαλία.

Οι «πολίτες» ταξίδεψαν την Πρωτοχρονιά μακριά από το σπίτι τους με ένα στόχο. Τη νίκη, για να ανεβούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έστω και προσωρινά. Και τα κατάφεραν.

Στο πρώτο μέρος μπήκαν δυναμικά και στο 14’ ο Φερναντίνιο άνοιξε το σκορ βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση. Τα πράγματα για την ομάδα του Πελεγκρίνι δεν εξελίσσονταν με τον καλύτερο τρόπο. Όσο περνούσε η ώρα η Σουόνσι πίεζε και κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η άνοδος της απόδοσής της καρποφόρησε, αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε με τον Μπόνι(45+2’).

Στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε διάθεση για παιχνίδια και έκανε πράξη την αρχική της επιθυμία για νίκη. Στο 58’ ο Γιάγια Τουρέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με σούτ (κόντραρε η μπάλα), ενώ οκτώ λεπτά αργότερα (66’) με παρόμοιο τρόπο, ο Κολάροφ έγραψε το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι «κύκνοι» ήταν να μειώσουν σε 3-2, πάλι στις καθυστερήσεις (90+1’).