Βόλεϊ

«Σεφτέ» στις νίκες για Εθνική βόλεϊ

Έστω και στο τάι μπρέικ, η Εθνική βόλεϊ νίκησε 3-2 σετ την Τυνησία στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό προετοιμασίας και πέτυχε την πρώτη της νίκη κόντρα στο αφρικανικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε 3-2 σετ την Τυνησία στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό προετοιμασίας στου Ρέντη και πήρε την πρώτη της νίκη κόντρα στην αφρικανική ομάδα μετά την ήττα με 0-3 σετ στο πρώτο ματς την Τετάρτη.

Ο Κώστας Αρσενιάδης ξεκίνησε το ματς με τρεις αλλαγές συγκριτικά με το πρώτο φιλικό, έχοντας στο αρχικό σχήμα τους Στιβαχτή, Φράγκο, Γκαρά, με τα δύο πρώτα σετ να κυλούν στο ίδιο μοτίβο και την Εθνική να εντυπωσιάζει στην επίθεση.

«Σήμερα ήταν η πρώτη φορά από τότε που ξεκινήσαμε, που είδαμε την ομάδα να αγωνίζεται πλήρης. Η αλήθεια είναι ότι στα δύο πρώτα σετ παίξαμε εξαιρετικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στα υπόλοιπα δεν ήμασταν καλοί», είπε αρχικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός και συμπλήρωσε πως:

«Σε αυτήν την ομάδα είναι σημαντικοί όλοι οι παίκτες, ιδιαίτερα από τη στιγμή που έχουμε μπροστά μας πέντε παιχνίδια σε έξι μέρες και δεν ξέρουμε τι θα συναντήσουμε. Εγώ χαίρομαι από τη διάθεση που δείχνουν όλα τα παιδιά. Το ότι παίξαμε δύο σετ εκπληκτικά δεν λέει κάτι, αλλά αντιθέτως είναι πολύ σημαντικό το ότι ήμασταν αλλαγμένοι σε σχέση με χθες.

Παρόλο που αυτό που ζητάμε από τα παιδιά είναι πολύ δύσκολο, ανταποκρίνονται και προσπαθούν κάθε μέρα να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Ακόμη και χθες δεν παίξαμε άσχημα, αλλά κάναμε κάποια λάθη που οφείλονταν κυρίως στην έλλειψη ρυθμού».

Τα σετ: 25-20, 25-18, 22-25, 17-25, 15-9

Ελλάδα (Αρσενιάδης): Τζούριτς 18 (16/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/3 επ.), Ανδρεάδης 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (10/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 27% άριστες), Φράγκος 17 (16/32 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 26% άριστες), Πανταλέων 7 (4/7 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκαράς –λ (57% υπ. – 30% άριστες) / Κοκκινάκης 2 (2/3 επ., 83% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνης 12 (10/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/2 επ.)

Τυνησία (Τζιακόμπε): Μπεν Χοτμάν 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 35% άριστες), Καραμοσλί 9 (9/28 επ., 59% υπ. – 39% άριστες), Μιλαντί 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Μπεν Χασίν 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κααμπί 7 (7/17 επ.), Μπεν Σλιμάνε 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αγκρεμπί –λ (43% υπ. – 22% άριστες) / Χμισί 11 (5/8 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μπεν Ταρά 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Ναγκά 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Μπεν Σεϊχ, Μπεν Γιουσέφ