Κολύμβηση

Έβδομος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και… έφυγε για Παρίσι ο Γκολομέεβ!

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε 7ος στον τελικό των 50μ. ελεύθερο, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα, παραμένοντας σταθερά στην ελίτ του αθλήματος και... κλείνει το μάτι στο βάθρο των Ολυμπιακών.

Την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα κατέλαβε ο Κριστιάν Γκολομέεβ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής παραμένει σταθερά στην ελίτ του αθλήματος, δίνοντας το «παρών» στον πέμπτο του τελικό σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο αγώνισμα της μίας ανάσας και… έφυγε για το Παρίσι, όπου θα διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο.

Έχοντας ήδη γράψει ιστορία, με την παρουσία του σε πέμπτο σερί τελικό και έχοντας πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, ο Γκολομέεβ τα έδωσε όλα στον τελικό, όπου τερμάτισε σε 21.82.

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Κάμερον ΜακΕβόι με 21.06. Στη δεύτερη θέση του βάθρου βρέθηκε ο Τζακ Αλέξι με 21.57 και στην τρίτη ο Μπέντζαμιν Πράουντ με 21.58.