Χάντμπολ

Δύσκολη πρεμιέρα με ανατροπή για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα (22-21) της Πυλαίας στην πρεμιέρα της Handball Premier, πανηγυρίζοντας μεγάλη ανατροπή στο φινάλε.

Δύσκολη νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ επί της Πυλαίας με σκορ 22-21, για την πρεμιέρα της Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 12-10 στο ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 14-14 και προηγήθηκαν με 17-15, στο 47’. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τη σειρά της σε 17-17, επτά λεπτά πριν το τέλος, με την Πυλαία να κρατάει προβάδισμα δύο γκολ (18-20) μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος.

Από εκεί και πέρα, οι «κιτρινόμαυροι» γκάζωσαν ξανά και με ένα σερί τεσσάρων τερμάτων πανηγύρισε τη σπουδαία ανατροπή με 22-21.

Ο Παπαδόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ με επτά γκολ, ενώ ο Λιάπης ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ που σφράγισε τη νίκη.

Για την Πυλαία πέντε γκολ πέτυχε ο Καραγκιοζόπουλος και από τέσσερα οι Αλεξανδρίδης και Τριανταφυλλίδης.

ΑΕΚ – AEΣΧ Πυλαίας 22-21
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 12-10(ημχ), 13-11, 14-13, 15-15, 16-17, 17-18, 22-21.
ΑΕΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 2, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 3.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης Χαράλαμπος): Μοισίγιεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης 1, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντανουλέτ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 2, Μπίλλιας, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης 3, Τριαν ταφυλλίδης Δ. 4, Τριανταφυλλίδης Α., Κουκμίσης, Τζέλη
Διαιτητές: Καρυδάκης – Γιακάλης. Δίλεπτα: 3-6. Πέναλτι:3/4-2/3.