Πόλο

Παραμονή στα πέναλτι για ΑΕΚ

Έστω και στα πέναλτι, η ΑΕΚ νίκησε 13-10 τον ΝΟ Ρεθύμνου στα Χανιά και παρέμεινε στην Α1 πόλο γυναικών.

Η ΑΕΚ θα αγωνίζεται και την επόμενη περίοδο στην Α1 πόλο γυναικών. Η Ένωση νίκησε στα πέναλτι 13-10 (κ.α 10-10) τον ΝΟ Ρεθύμνου στα Χανιά στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα των πλέι άουτ της κατηγορίας και με 2-1 νίκες στη σειρά εξασφάλισε την παραμονή της, στέλνοντας στην Α2 τις Κρητικές.

Στα πέναλτι, μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Ντιβίνα Νίγκρο. Η τερματοφύλακας της Ένωσης απέκρουσε και τις τρις εκτελέσεις των γηπεδούχων, οι συμπαίκτριές της απέναντι ευστόχησαν στα δικά τους κι, έτσι, η ΑΕΚ παρέμεινε στα μεγάλα «σαλόνια».

Σε όλη την κανονική διάρκεια ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Καμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ, παρά μόνο στα τελευταία λεπτά που ο ΝΟΡ προηγήθηκε 10-8. Στο 1’:41’’ μείωσε η Λιαπάκη και η ίδια ισοφάρισε 58’’ πριν από τη λήξη του αγώνα (και τις δυο φορές με παίκτρια παραπάνω).

Στο 1’:41’’ πριν τη λήξη, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος της ΑΕΚ, Κώστας Ακριτίδης, για έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.