Βόλεϊ

Έβγαλε «σφυγμό» ο ΠΑΟΚ και μείωσε τη σειρά των ημιτελικών με τον Παναθηναϊκό!

Zωντανός για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος» βραχυκύκλωσε τον Παναθηναϊκό, επικράτησε 3-1 σετ στο Μετς και έστειλε τη σειρά των ημιτελικών σε τέταρτο ματς!

Όρθιος ο ΠΑΟΚ με επιβλητική εμφάνιση στο Μετς! Ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε σπουδαίο ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό, είχε ως «όπλο» του το αδιαπέραστο μπλοκ του και με το 3-1 σετ, μείωσε τη σειρά των ημιτελικών σε 2-1, μεταφέροντας την στην Πυλαία σε τέταρτο ματς!

Εξαιρετική τακτική από την ομάδα της Θεσσαλονίκης η οποία «βραχυκύκλωσε» τον Παναθηναϊκό και μετέτρεψε σε «αχίλλειο πτέρνα» όλα τα ατού του.

Πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ φέτος επί του «τριφυλλιού» με το τέταρτο ματς της φετινής σειράς να διεξάγεται την Πέμπτη (21/3) στο «Παλατάκι» στις 17:00.

Το ματς:

Σπουδαία εκκίνηση του ΠΑΟΚ στο Μετς, με την ομάδα του Μιλεκόνσκι να υψώνει... τείχος σε κάθε προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού. Ο «δικέφαλος του βορρά» βρήκε αρκετούς πόντους από το μπλοκ του, αλλά και με οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες τελείωναν είτε από τον Τρούχτσεφ, είτε από την οξυδέρκεια των Σαμοϊλένκο και Φαν Ντερ Ντρις και κατάφερε με μεγάλη άνεση να πάρει το πρώτο σετ 25-16 κάνοντας το 1-0!

Με την ίδια φιλοσοφία και ακόμη πιο επιθετικό σερβίς ο ΠΑΟΚ μπήκε στο δεύτερο σετ με ένα γρήγορο 2-0 την στιγμή που τα λάθη του Κόβαρ και το εξαιρετικό μπλοκ βοηθούσαν την ομάδα του Μιλεκόνσκι να παραμένει στο +2 για αρκετή ώρα. Ο Πρωτοψάλτης με τον Ιερεθουέλο βοήθησαν στο σκοράρισμα τον Παναθηναϊκό, με τον σκόρερ Ερνάντες και τον Πετρέα να βρίσκει πόντο από άσο να μειώνει στον πόντο. Ωστόσο οι «πράσινοι» έφτασαν αρκετές φορές στην... πηγή της ισοφάρισης, όμως τα λάθη τους στην τελική απόφαση δεν τους το επέτρεψαν με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να παραμένει στο +2 για ώρα. Ο Γιόσκο Μιλεκόνσκι, έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων μετά από άσο του Ερνάντες στο 12-13 γεγονός το οποίο ωφέλησε τον ΠΑΟΚ!

Και αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν κάθε «πράσινο» λάθος και πήγαν ξανά τη διαφορά στο +4 (15-19) γεγονός το οποίο ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εκ νέου τάιμ άουτ. Αυτό ωστόσο δεν βοήθησε σε τίποτα τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν σταμάτησε τα λάθη τα οποία Φαν Γκάρντερεν και Φαν Ντερ Ντρις εκμεταλλεύτηκαν, με τον Ερνάντες να κάνει τρίμετρο στο 21-24 και να δίνει τον πόντο στον «δικέφαλο του βορρά» για το 2-0!

Διαφορετική προσέγγιση και πολύ μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού στο τρίτο σετ με τους «πράσινους» να παίζουν έξυπνα στη side out και να παίρνουν πόντους μετά από «σκοτωμένες» άμυνες του ΠΑΟΚ πηγαίνοντας για πρώτη φορά στους τέσσερις πόντους (13-9). Με το μπλοκ του εμφανώς βελτιωμένο, αλλά και με τον Ερνάντες να βρίσκει σκορ ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη μεγάλη του διαφορά, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να προσπαθούν να παίξουν με το μυαλό των γηπεδούχων κάτι που τους κόστισε, αφού μια κόκκινη στον πάγκο τους έφερε το ματς στο 23-17. Οι «πράσινοι» πήραν το set ball οι φιλοξενούμενοι «έσβησαν» τα τρία, αλλά ο Πρωτοψάλτης τελείωσε το σετ για το 25-20, μειώνοντας σε 2-1 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Ονειρεμένο το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ, με την ομάδα του Μιλεκόνσκι να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων με το «καλησπέρα» (0-4). Oι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά τον Παναθηναϊκό, επενδύοντας στο «όπλο» του μπλοκ και κατάφεραν με μυθικούς, Φαν Γκάρντερεν και Σαμοϊλένκο να ξεφύγουν στο σκορ με έξι πόντους (5-11). Οι «πράσινοι» βρήκαν απαντήσεις με ένα επί μέρους 3-0, ενώ μείωσαν ακόμη και στους δυο φέρνοντας το σκορ στο 15-17. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους έφυγαν στο +4 (16-20) και με ένα αδιαπέραστο μπλοκ, έτρεξαν σερί που τους έφερε στο match ball (16-24). Η ομάδα του Ανδρεόπουλου μείωσε στους έξι, αλλά το λάθος τελείωμα στην επίθεση του Παναθηναϊκού έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 18-25 για το 3-1.