Κολύμβηση

Χρήστου: «Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες»

Ο Απόστολος Χρήστου τερμάτισε 6ος στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Φουκουόκα.

Ικανοποιημένος από την εμφάνισή του στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Φουκουόκα, όπου τερμάτισε στην 6η θέση εμφανίστηκε ο Απόστολος Χρήστου.

«Ήξερα πως εκεί θα κρινόταν η θέση στο βάθρο, ίσως θα έπρεπε να ήμουν πιο νευρικός, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, άφησα πίσω μου τα 100μ. ύπτιο και συγκεντρώθηκα στο πενηντάρι, δεν νομίζω πως έκανα κάτι λάθος, οπότε είμαι ευχαριστημένος», δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής στην κάμερα της ΕΡΤ.

Έκτος στον κόσμο στα 50μ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου

Την έκτη θέση κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 50μ. ύπτιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Φουκουόκα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε χρόνο 24,60'' και βρέθηκε αρκετά κοντά στις κορυφαίες επιδόσεις που ανέβηκαν στο βάθρο, αλλά έκανε χειρότερο χρόνο από τα προκριματικά και τα ημιτελικά.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Χάντερ Άρμστονγκ (ΗΠΑ) με 24,05" και ακολούθησαν ο Τζάστιν Ρες (ΗΠΑ) με 24,24" και ο Τζιάγιου Σου (Κίνα) με 24,50". Οι ΗΠΑ έκαναν το «1-2» για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, αλλά με ανάποδη σειρά σε σχέση με πέρυσι.