Πόλο

Στον… αυτόματο ο Ολυμπιακός, «πάρτι» ο Παναθηναϊκός

Χωρίς τον Θοδωρή Βλάχο λόγω τιμωρίας, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο την έξοδο στη Νέα Σμύρνη, με 17-3 επί του Πανιωνίου στην 6η στροφή της Α1 πόλο Ανδρών. Άνετα ο Παναθηναϊκός, 11-4 τον Υδραϊκό

Κανένα εμπόδιο δεν συνάντησε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Πανιώνιο, στο ματς για την έκτη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 17-3 επί του Πανιώνιου και συνέχισαν το αήττητο φετινό σερί τους, χωρίς τον Θοδωρή Βλάχο στον πάγκο, καθώς είχε τιμωρηθεί στο προηγούμενο ματς.

Πρώτος σκόρερ του ματς αναδείχτηκε ο Φουντούλης με τέσσερα τέρματα.

Πανιώνιος-Ολυμπιακός 3-17
Οκτάλεπτα: 0-5, 1-3, 0-4, 2-5.
Πανιώνιος (Δήμου): Κουτσιαλής 2, Κουλιεράκης 1.
Ολυμπιακός (-): Μυλωνάκης 1, Δελακάς 2, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 4, Αργυρόπουλος 1, Ποντικέας 2, Πρέκας 2, Κολόμβος 1, Εσπανιόλ 2.

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο έγινε ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Υδραϊκό, με τους «πράσινους», τελικά, να επικρατούν 11-4.

Η ισοπαλία του ημιχρόνου (4-4) έδωσε ώθηση στους πράσινους, που ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και με το επιμέρους 7-0 πανηγύρισαν την άνετη νίκη.

Λίντχουτ και Βάσιτς ξεχώρισαν για τους «πράσινους» πετυχαίνοντας από τρία τέρματα.

Παναθηναϊκός-Υδραϊκός 11-4
Οκτάλεπτα: 4-3, 0-1, 3-0, 4-0.
Παναθηναϊκός (Λοράντος): Λίντχουτ 3, Βάσιτς 3, Καλογεράκος 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 1, Χαραλαμπόπουλος 1, Καπετανάκης 1.
Υδραϊκός (Κραβαρίτης): Μπλάνης 2, Σαρτζετάκης 2.

Με φόρα από το δεύτερο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη επικράτησε 7-4 του ΠΑΟΚ στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Ο ΝΟΒ ζορίστηκε στην αρχή του ματς, όμως ανέβασε στροφές πριν τη λήξη του ημιχρόνου και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ως πρώτο σκόρερ στο ματς τον Τίγκα με τρία γκολ.

inner

ΝΟ Βουλιαγμένης - ΠΑΟΚ 7-4
Οκτάλεπτα: 0-1, 4-1, 2-1, 1-1.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Λούδης): Αφρουδάκης 1, Βίκο 1, Καπότσης 2, Τίγκας 3.
ΠΑΟΚ (Βέργος): Ζάτοβιτς 1, Νικολαΐδης 2, Παπαποστόλου 1.

Δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε ο Εθνικός επί του ΝΟ Χίου με 11-10. Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 4-3 μέχρι το ημίχρονο, ενώ πήραν μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (8-5).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, έκαναν τα εύκολα δύσκολα, με το ματς να μετατρέπεται σε ντέρμπι, όμως το μόνο που κατάφερε να κάνει ο ΝΟΧ είναι να φτάσει μια ανάσα από την ισοφάριση.

Πρώτος σκόρερ του ματς ο Μπεριστιάνος με πέντε τέρματα, ενώ τέσσερα πέτυχε ο Βουκμίροβιτς του ΝΟΧ.

inner

Εθνικός-ΝΟ Χίου 11-10
Οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 4-2, 3-5.
Εθνικός Πειραιά (Κουντουδιός): Τζώρτζης 1, Κόχειλας 1, Σιώνης 1, Παπαδόγκωνας 1, Αγκόρτσας 1, Καζάζης 1, Μπεριστιάνος 5.
ΝΟ Χίου (Μικέδης): Θωμάκος 1, Τεσάνοβιτς 3, Βουκμίροβιτς 4, Γκιουβέτσης 1, Καλής 1.

Την τρίτη του φετινή νίκη πανηγύρισε ο ΑΝΟΓ επιβάλλοντας τη δύναμή του με 16-5 στον ΝΟ Πατρών.

Η ομάδα της Γλυφάδας δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία και με κορυφαίους τους Παπαναστασίου και Γιαννόπουλο έφτασαν στην άνετη νίκη.

ΑΝΟ Γλυφάδας-ΝΟ Πατρών 16-5
Οκτάλεπτα: 6-1, 3-2, 3-2, 4-0.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Μάζης): Παπανικολάου 2, Παπαναστασίου 4, Παπούκας 2, Αλβέρτης 2, Παπασηφάκης 2, Γιαννόπουλος 4.
ΝΟ Πατρών (Λαμπάτος): Κανελλόπουλος 2, Φύκουρας 1, Παπάκος 1, Γκότσης (1).

Επέστρεψε στις νίκες το Παλαιό Φάληρο, που επιβλήθηκε του ΝΟ Καλαμακίου με 11-7 στον Άλιμο.

Παρά την κυριαρχία του Καλαμακίου στο πρώτο οκτάλεπτο, το Φάληρο απάντησε επιβλητικά και έφτασε στην ευρεία νίκη.

ΝΟ Καλαμακίου –Π. Φάληρο 7-11
Οκτάλεπτα: 2-1, 0-3, 0-4, 5-3.
ΝΟ Καλαμακίου (Σταϊκόπουλος): Αναγνωστόπουλος 1, Ιωαννίδης 1, Καφετζόπουλος 2, Καστανάκης 2, Αλεβίζος 1.
Π. Φάληρο (Μαμούρης): Γαρδίκας 2, Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 3, Θεοδωρόπουλος 2, Μαρινάκης 1, Τρούλος 1, Κάκαρης 1.