Ισπανία

Το δεκάλεπτο των μεγάλων συγκινήσεων…

Μέσε σε δέκα λεπτά έγιναν όλα τα καλά στο «Ανοέτα» και η Χετάφε νίκησε στο 94’ 2-1 τη Σοσιεδάδ για την όγδοη αγωνιστική της Primera Division.

Η Χετάφε νίκησε 2-1 τη Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα» στο ματς που ολοκλήρωσε την όγδοη αγωνιστική της Primera Division, σε μα αναμέτρηση που και τα τρία γκολ σημειώθηκαν από το 82’ και έπειτα, παίρνοντας «βαθιά» βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία, αφού ξέφυγε πλέον με +5 από ην τριάδα που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Αντίθετα, οι Βάσκοι έμειναν οριακά πάνω από τη γραμμή και συνεχίζουν να απογοητεύουν, όπως και η συμπολίτισσα Μπιλμπάο, σε μια χρονιά που δε θυμίζει τίποτα από την ομάδα που την περυσινή σεζόν εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Europa League.

Το ματς ήταν «θρίλερ», με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 82΄με τον Ερβιάς και να δέχονται δύο τέρματα στις καθυστερήσεις από τον Γιόντα στο 90’ και στο 94’.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Θουμπικαράι, Ζαλντούα, Ανσοτέγκι, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Μπεργκάρα, Θουρουτούθα, Βέλα, Χάβι Πριέτο (78’ Αγκιρέτσε), Κάστρο (75’ Ερβιάς), Φινμπόγκασον (60’ Κανάλες)

ΧΕΤΑΦΕ: Γκουάιτα, Βαλέρα, Βελάσκεθ, Αλέξις, Εσκουντέρο, Ροντρίγκεθ, Λασέν (85’ Μπάμπα), Γιόντα, Σαράμπια (61’ Μίτσελ), Ινεστρόζα (69’ Λαφίτα), Σαμίρ