Χάντμπολ

Το ντέρμπι στην ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της Α1 χάντμπολ των ανδρών, επικρατώντας του Διομήδη στο Άργος με 27-25, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Διομήδη Άργους με 27-25, στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Η «Ένωση» διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα κάνοντας το 3/3 ενώ ανάγκασε τον μεγάλο ανταγωνιστή της για τον τίτλο, στην πρώτη του ήττα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για περίπου πενήντα λεπτά, όταν και οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το ξέσπασμά τους που τους επέτρεψε να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Αλέξης Αλβανός, αλλά και ο τερματοφύλακας της ομάδας Κώστας Τσιλιμπάρης.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα (3-5, 5-8), ωστόσο στην πορεία του παιχνιδιού και με οδηγό το Λοΐζο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές καταφέρνοντας αρχικά να ισοφαρίσουν (9-9) και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά (10-9, 12-10) και να φτάσουν τελικά στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων, 13-11.

Η «Ένωση» επέστρεψε φουριόζα στο παρκέ ισοφαρίζοντας αρχικά σε 16-16 με τον Αλβανό και περνώντας μπροστά στη συνέχεια με τον Ράκσεβιτς (17-18). Οι «Λύκοι», ωστόσο, παίζοντας με δύο πίβοτ κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των φιλοξενούμενων και να περάσουν και πάλι μπροστά (22-20). Ο Αλβανός πάντως δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν οδηγώντας εκ νέου την ομάδα του στην ισοφάριση (22-22) με δέκα λεπτά να απομένουν. Η επιθετική δυστοκία του Διομήδη που ακολούθησε έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να βγει στον αιφνιδιασμό. Αποτέλεσμα αυτού τέσσερα γρήγορα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» για το 22-26. Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια προσπάθησαν έστω για την ισοφάριση όμως ο Τσιλιμπάρης με τις αποκρούσεις του δεν έκανε τη χάρη στους γηπεδούχους, με την «Ένωση» να φτάνει στη νίκη με 27-25.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΚ 25-27

Τα 5λεπτα: 1-2, 5-5, 5-8, 7-9, 10-9, 13-11 (ημχ.), 16-15, 17-17, 19-18, 22-22, 23-27, 25-27

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 4, Μεγαλοοικονόμου 4, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 2, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 5, Σπέντζος, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Κεδέρης, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 1.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 4, Μπακαούκας 5, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 1, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 3, Νικολαΐδης, Τσακνής, Σανίκης 3, Αλβανός 8, Καρυπίδης, Παπαδιονυσίου 1, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ

Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 8-3, πέναλτι: 3/4-3/4.