Βόλεϊ

Το πάλεψε, αλλά λύγισε ο Παναθηναϊκός

Προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν κατάφερε να βγει νικητής ο Παναθηναϊκός, που λύγισε στο τάι μπρέικ και ηττήθηκε από τη Νίκη στο Αιγίνιο, στη δεύτερη αγωνιστική της Volleyleague.

Δεν κατάφερε να φύγει νικητής από το Αιγίνιο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-2 σετ από τη Νίκη στη δεύτερη αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ και έδειξαν ακόμα πιο ανεβασμένη εικόνα συγκριτικά με τα προηγούμενα ματς, όμως οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Γκόρτσανιουκ και Μαυροβουνιώτη πήραν μεγάλη ανατροπή.

Μάλιστα, θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη, όταν έκαναν το 15-14 στο τάι μπρέικ, όμως η Νίκη ισοφάρισε με τον Γκόρτσανιουκ και πήρε τα ηνία με τον Στρούγκαρ, φτάνοντας στη σημαντική νίκη.

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 19 (15/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 93% υπ - 53% άριστες), Ντίνας 10 (5/9 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 23 (18/35 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόρτσανιουκ 25 (24/34 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ - 38% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 89% υπ -44% άριστες), Κιοσές, Ραμπούτζιας, Μηλής.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 10 (8/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Μπέλος 23 (18/39 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -23% άριστες), Πανταλέων 6 (4/7 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ -7% άριστες) / Γκούζντα (λ, 73% υπ -33%άριστες), Ρουσσόπουλος 1 (άσσος), Ενσινγκ 1 (1/3 επ).