Πανιώνιος-Βέροια (17:15)

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του Πανιωνίου με τη Βέροια στη Νέα Σμύρνη για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της όγδοης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στον Πανιώνιο και την Βέροια στη Νέα Σμύρνη.
Το ματς θα μεταδοθεί ζωντανά και απ' τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Οι γηπεδούχοι θέλουν να διατηρήσουν το θετικό τους σερί. Μετά από τρεις αγωνιστικές που είναι αήττητοι -με μια ισοπαλία και δύο νίκες- θέλουν να συνεχίσουν στα... ψηλά της βαθμολογίας, καθώς βρίσκονται στην τέταρτη θέση με 13 βαθμούς.
Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, έχουν εντυπωσιακή συγκομιδή στα εκτός έδρας παιχνίδια. Απ' τους οκτώ βαθμούς που τους κρατάνε στην δέκατη θέση, μόλις ο ένας έχει κερδηθεί στο γήπεδό τους. Οι επτά απ' αυτούς προήλθαν από δύο νίκες και μία ισοπαλία σε εκτός έδρας παιχνίδια.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Μπακασέτας, Μπουμάλ, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Σιώπης, Βλάχος, Καραμάνος, Τασουλής, Ανσαριφάρντ
Στον πάγκο οι: Διούδης, Χαλκιαδάκης, Αργυρόπουλος, Βιγιάλμπα, Μητρόπουλος, Ρισβάνης, Μασούρας.
Βέροια (Γεωργιάδης): Λόπεζ, Αραγονές, Γιαννούλης, Πούγγουρας, Ετζενγκέλε, Αμπντισαλάμ, Βεργώνης, Νέτο, Αμπντούν, Ναζλίδης, Κόλα
Στον πάγκο οι: Καντιμοίρης, Μαραγκός, Γιουσούφ, Μαγέφσκι, Νάστος, Καϊκούτ, Μερεμπασβίλι
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Τάσος Παπαπέτρου και βοηθοί του οι Νίκος Καραϊσαρίδης και Γιάννης Κουράκης. Τέταρτος είναι ο Γιώργος Φουκάκης.
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι
Γρήγορος ο ρυθμός στα πέντε πρώτα λεπτά του ματς, χωρίς τελική όμως οι δύο ομάδες
7' O Μπακασέτας ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιαννούλη στα όρια της περιοχής, όμως ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο ματς.
10' Σουτ του Ναζλίδη, αρκετά ψηλά πάνω απ' την εστία του Πανιωνίου
14' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Επικίνδυνη σέντρα σουτ του Μπακασέτα, ο Λόπεζ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
15' Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Οικονόμου έπιασε την κεφαλιά, ο Λόπεζ απέκρουσε σε δεύτερο χρόνο, όμως η φάση σταμάτησε με επιθετικό του Κόρμπου στον τερματοφύλακα της Βέροιας.
20' Κίτρινη στον Ετζενγκέλε για μαρκάρισμα στον Ανσαριφάτ
21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουμάλ περνάει ανεκμετάλλευτη
Πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή και ελάχιστες φάσεις για τις δύο ομάδες.
57% υπέρ του Πανιωνίου η κατοχή στο 28'
34' Πιέζει μπροστά στην εστία της Βέροιας ο Πανιώνιος, όμως σε τρεις προσπάθειες η άμυνα των φιλοξενούμενων λειτούργησε υποδειγματικά.
37' Μακρινό σουτ του Σιώπη στην αγκαλιά του Λόπεθ
44' Στο έδαφος ο Βεργώνης, αποχωρεί με φορείο απ' τον αγωνιστικό χώρο. Δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει.
Ο Μαραγκός θα περάσει στη θέση του αρχηγού της Βέροιας.
45+1' Πρώτη αλλαγή για την Βέροια. Στη θέση του Βεργώνη, ο Μαραγκός.
45+2' Σουτ του Καραμάνου, η μπάλα ελάχιστα έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι .
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, Πανιώνιος-Βέροια 0-0
Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο. Η Βέροια αμύνθηκε ιδανικά και ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον έλεγχο που διατήρησε, δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες.
Δυσάρεστες είναι οι πρώτες εκτιμήσεις για τον τραυματισμό του Βεργώνη, που αφορούν ρήξη αχίλλειου τένοντα. Κοντά στον ποδοσφαιριστή και ο πρόεδρος του Πανιωνίου, Χρήστος Δάρας .
Όλα είναι έτοιμα για την επανέναρξη του ματς. Στη σέντρα η Βέροια.
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο
49' Απελπιστικά άουτ η κεφαλιά υπό πίεση του Ανσαριφάτ μετά από σέντρα του Βλάχου
53' Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Μπακασέτας συνδυάστηκε με τον Καραμάνο, το σουτ του πρώτου πέρασε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
53' Κίτρινη κάρτα στον Ναζλίδη για επικίνδυνο μαρκάρισμα.
55' Φάουλ σε πολύ καλή θέση, λίγο έξω απ' την περιοχή, για τον Πανιώνιο, μετά από φάουλ του Αμπντισαλάμ στον Καραμάνο.
56' Ανεκμετάλλευτο πέρασε το φάουλ. Προσπάθησαν να συνδυαστούν Μπουμάλ και Μπακασέτας, όμως απομάκρυνε ο Μαλόν.
58' Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Κόρμπου, απομάκρυνε η άμυνα της Βέροιας προ του Καραμάνου
59' Δεύτερη αλλαγή για την Βέροια Στη θέση του Αμπντούν, ο Γιουσούφ.
60' Κίτρινη κάρτα στον Μπουμάλ
62' Επικίνδυνο γύρισμα του Μπουμάλ, απομάκρυνε ψύχραιμα ο Μαλόν
65' Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο! Ατομική ενέργεια του Μπουμάλ, ο οποίος απέφυγε τα μαρκαρίσματα και σούταρε, όμως ο Λόπεθ απέκρουσε ασταθώς και ο Μαλόν έδιωξε.
66' Κίτρινη κάρτα για τον Κόλα
67' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Καραμάνου ο Βιγιάλμπα.
69' Σουτ του Τασουλή κόντραρε στον Πούγγουρα και κατέληξε κόρνερ. Στην αγκαλιά του Λόπεθ η εκτέλεση.
70' Κίτρινη κάρτα στον Τασουλή για μαρκάρισμα στον Γιουσούφ.
70' Άουτ η κεφαλιά του Ναζλίδη
Δεκαπέντε λεπτά απομένουν για το τέλος, με τον Πανιώνιο να πιέζει περισσότερο για το γκολ
79' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Μπακασέτα ο Χαλκιαδάκης.
82' Κεφαλιά του Χατζηισαΐα λίγο πάνω απ' τα δοκάρια
84' Κίτρινη κάρτα στον Λόπεθ
87' Εκτέλεση φάουλ του Βιγιάλμπα πάνω απ' τα δοκάρια του Λόπεθ
87' Τρίτη αλλαγή για τη Βέροια.Στη θέση του Νέτο, ο Μαγέφσκι
Τρία λεπτά καθυστερήσεις
90+3' Γκολ για την Βέροια!
Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιουσούφ έκανε το γύρισμα και ο Ναζλίδης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.