Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα

20:29
Καλησπέρα σε όλες και όλους.
20:31
Το sport-fm.gr και ο ΣΠΟΡ FM 94,6… σας βάζουν από νωρίς στο μεγάλο ματς του Ολυμπιακού με την Μπαρτσελόνα, το οποίο θα αρχίσει, φυσικά, στις 21:45 στο «Γ. Καραϊσκάκης».
20:34
Στο φαληρικό γήπεδο αναμένεται να... μην πέφτει καρφίτσα!
20:35
Πάμε, πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, που πριν λεπτά δόθηκαν στη δημοσιότητα!
20:36
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Κούτρης, Μποτία, Ένγκελς, Ρομαό, Ταχτσίδης, Οφόε, Καρσελά, Φιγκέιρας, Φορτούνης
20:39
Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Μασεράνο, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπούσκετς, Σουάρεθ, Παουλίνιο, Σέρχι Ρομπέρτο, Μέσι, Σουάρες
20:40
Στον «ερυθρόλευκο» πάγκο βρίσκονται οι: Καπίνο, Τζούρτζεβιτς, Μάριν, Ζιλέ, Βούκοβιτς, Ανδρούτσος, Πάρντο. Και στον πάγκο των Καταλανών οι: Σίλεσεν, Ράκιτιτς, Ντεουλοφέου, Πάκο Αλκαθέρ, Ντιν, Αντρέ Γκόμες, Βερμάελεν.
20:43
Oι ενδεκάδες στο Σπόρτινγκ-Γιουβέντους: Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Αντρέ Πίντο, Τζόναθαν Σίλβα, Ριστόφσκι, Κοάτες, Μπατάλια, Μπρούνο Σέζαρ, Μπρούνο Φερνάντες, Ακούνια, Ζέλσον Μάρτινς, Ντοστ Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Κεντίρα, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν
20:46
Ο Ολυμπιακός έχει το μυαλό του και στη Λισαβόνα απόψε, καθώς θέλει ήττα της Σπόρτινγκ, προκειμένου να διεκδικήσει μέχρι τέλους την 3η θέση, για να συνεχίσει στο Europa League...
20:47
Μίνι έκπληξη, λοιπόν, από τον Τάκη Λεμονή στην 11άδα του Ολυμπιακού για το μεγάλο παιχνίδι απέναντι στην Μπάρτσα.
20:49
Ο προπονητής των Πειραιωτών βάζει τον Ταχτσίδη στο (ενισχυμένο) κέντρο, ενώ προχωρά και σε τρικ με τον Φιγκέιρας σε ρόλο δεξιού εξτρέμ.
20:52
Συγκεκριμένα, ο Λεμονής αποφάσισε να ξεκινήσει με τον Προτό κάτω από την εστία, τον Ομάρ δεξί μπακ, τον Κούτρη αριστερό και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τούς Ένγκελς, Μποτία. Στα χαφ θα βρίσκονται οι Οφόε-Ταχτσίδης-Ρομαό, με τον Καρσελά στο ένα φτερό της επίθεσης, τον Φιγκέιρας στο άλλο και μοναδικό προωθημένο τον Φορτούνη.
20:52
20:53
Στον αντίποδα, ο Χαβιέ Μασεράνο πήρε το «ΟΚ» από το ιατρικό τιμ και θα βρίσκεται κανονικά στο αρχικό σχήμα των «μπλαουγκράνα», παίρνοντας τη θέση του Πικέ, ο οποίος είχε αποβληθεί στο ματς του «Καμπ Νου». Από εκεί και πέρα, ο Βαλβέρδε άφησε στον πάγκο για ανάσες τον Ράκιτιτς, με τον Σέρχι Ρομπέρτο να παίρνει τη θέση του στον άξονα. Τέλος, προτιμήθηκε ο Ντένις Σουάρεθ αντί του Αντρέ Γκόμες.
20:57
21:01
Σέντρα σε τρία τέταρτα, πλέον. Διαιτητής, να θυμίσουμε, είναι ο Άγγλος Άντονι Τέιλορ.
21:03
Το παιχνίδι έχει, σαφέστατα, πολλές ιδιαιτερότητες, στην επιστροφή του Ερνέστο Βαλβέρδε στο Φάληρο.
21:03
Μάλιστα, κατά την άφιξη της αποστολής των φιλοξενούμενων αποθεώθηκε τόσο ο ίδιος όσο και οι παίκτες του!
21:06
Το βίντεο της Μπαρτσελόνα από τα αποδυτήρια του «Γ. Καραϊσκάκης»:
21:08
Στον αγωνιστικό χώρο η 11άδα του Ολυμπιακού για προθέρμανση μέσα σε αποθέωση!
21:29
Ένα τέταρτο ακόμη για την έναρξη του αγώνα!
21:29
Πάμε να θυμηθούμε ξανά τις συνθέσεις και τους πάγκους των δύο ομάδων!
21:32
21:32
21:33
Απίστευτη αποθέωση τώρα από 32.000 οπαδούς του Ολυμπιακού προς τον Ερνέστο Βαλβέρδε!
21:34
Ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού βραβεύτηκε από τον Βαγγέλη Μαρινάκη και μόλις σήκωσε το χέρι του, για να ευχαριστήσει τον κόσμο, έγινε... ΧΑΜΟΣ!
21:37
Εν χορώ, οι «ερυθρόλευκοι» φίλαθλοι φώναξαν το όνομα του Βαλβέρδε και μάλιστα, τον κάλεσαν να επιστρέψει στο λιμάνι!
21:37
Στο... ελληνικό λιμάνι, γιατί και η Βαρκελώνη λιμάνι είναι.
21:39
Θερμός εναγκαλισμός του Ερνέστο Βαλβέρδε με τον Σάββα Θεοδωρίδη.
21:41
Όλα έτοιμα για την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο!
21:42
Τώρα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο!
21:42
Φοβερή ατμόσφαιρα στο φαληρικό γήπεδο.
21:44
"We rule this land", αναφέρει το καταπληκτικό κορεό, που έχει «ντύσει» όλο το Καραϊσκάκη!
21:45
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
21:47
2' Οφσάιντ ο Μέσι, σωστό.
21:48
3' Πρώτη καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα! Σουτ από τον Σεμέδο, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και πλάγια δεξιά, πέφτει και αποκρούει ο Προτό και απομακρύνει η άμυνα.
21:49
4' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
21:49
Διώχνει η άμυνα...
21:50
5' Οφσάιντ ο Σουάρες, σωστό και αυτό.
21:52
7' Και νέο οφσάιντ στον Σουάρες, σωστό και αυτό.
21:52
Άψογος ο βοηθός.
21:54
21:55
21:56
21:56
10' Κόρνερ για την Μπάρτσα.
21:56
11' Νέο κόρνερ, μετά το διώξιμο του Ταχτσίδη.
21:56
Στην αγκαλιά του Προτό η μπάλα...
21:57
22:00
15' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Καταπληκτική μπαλιά του Οφόε στον Ομάρ, ο Νορβηγός βγαίνει μόνος του με τον Τερ Στέγκεν από δεξιά, αλλά ο Ουμτιτί τον προλαβαίνει με ένα απίθανο τάκλιν και σώζει την ομάδα του, πριν ο μπακ των Πειραιωτών κάνει το σουτ!
22:04
18' Ακόμη ένα οφσάιντ (τέταρτο) για την Μπαρτσελόνα, σωστό και αυτό.
22:05
20' Κόρνερ για την Μπάρτσα.
22:05
20' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, μεγάλη απόκρουση του Προτό! Πλασέ από τον Μέσι, όχι πάρα πολύ καλό, αλλά ο Σουάρες βρίσκεται στην πορεία της μπάλας και κάνει το τακουνάκι στο ένα μέτρο από τον Βέλγο γκολκίπερ, που κάνει μία απίθανη επέμβαση, κρατώντας το μηδέν!
22:05
21' Και νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
22:07
22' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάρτσα! Ο Σουάρες μπαίνει στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού από αριστερά, πλασάρει, αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ!
22:09
Ολιγωρία στην άμυνα του Ολυμπιακού.
22:09
Άσχημα μαντάτα για τους Πειραιώτες από τη Λισαβόνα, καθώς η Σπόρτινγκ άνοιξε το σκορ κόντρα στη Γιουβέντους.
22:10
25' Απίστευτο λάθος με πρωταγωνιστές τούς Ουμτιτί και Τερ Στέγκεν, κόρνερ η μπάλα.
22:10
Πέρασε η φάση...
22:13
28' Ευκαιρία για την Μπάρτσα! Με... κόσμο πάνω του, ο Μέσι «χόρεψε» την άμυνα, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε, νέα εξαιρετική επέμβαση του Προτό!
22:16
30' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Ταχτσίδης δίνει στον Ρομαό, αυτός σηκώνει το κεφάλι του και βλέπει τον Φορτούνη, σουτ από τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων» από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ψηλά η μπάλα, άουτ.
22:17
Είναι καλός ο Ολυμπιακός, καμία σχέση με την εικόνα του Σαββάτου στο ντέρμπι...
22:19
22:20
35' Εκτέλεση φάουλ του Μέσι από πολύ μακριά, ο Προτό σε κόρνερ.
22:20
Έδιωξε η άμυνα.
22:21
Ένταση μεταξύ Σουάρες και Ταχτσίδη!
22:21
Και κίτρινη κάρτα στον Έλληνα χαφ για σκληρό μαρκάρισμα στον Μέσι -που προκάλεσε και τα νεύρα του Σουάρες.
22:22
37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Καταπληκτική συνεργασία των γηπεδούχων, που ξεκίνησε κάτω από τη σέντρα, ο Φορτούνης γίνεται τελευταίος κάτοχος της μπάλας, μόνος του με τον Τερ Στέγκεν, αλλά δεν πλάσαρε καλά, πάνω στον Γερμανό η μπάλα!
22:25
Φορτούνης, Καρσελά, Ρομαό και πάλι Φορτούνης ήταν η συνεργασία για... σεμινάριο από πλευράς γηπεδούχων στην τελευταία φάση!
22:25
Τραβούσαν τα μαλλιά τους στον πάγκο.
22:25
40' Σουτ του Καρσελά από πολύ πλάγια αριστερά, άουτ η μπάλα.
22:26
Σκεπτικός ο Βαλβέρδε... Του «βάζει» δύσκολα η παλιά του ομάδα.
22:28
42' Κίτρινη κάρτα στον Σέρχι Ρομπέρτο, ο οποίος τράβηξε τη φανέλα του Οφόε.
22:29
Θα κάνει αναγκαστική αλλαγή ο Βαλβέρδε!
22:30
Ο Σέρχι Ρομπέρο αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
22:31
Να δούμε αν θα προλάβει, βέβαια...
22:31
45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
22:32
45'+1' Αλλαγή, λοιπόν, για την Μπάρτσα. Στη θέση του Σέρχι Ρομπέρτο, ο Ντεουλοφέου.
22:32
45'+2' Και αμέσως λήξη πρώτου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να στέκεται πολύ καλά απέναντι στην Μπαρτσελόνα (0-0).
22:46
Επέστρεψαν οι δύο ομάδες για το δεύτερο 45λεπτο.
22:47
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:54
Ζιλέ, Μάριν και Τζούρτζεβιτς προθερμαίνονται...
22:55
Τίποτα αξιόλογο στο β' μέρος προς το παρόν.
22:55
Ο Ολυμπιακός φυλάει τα νώτα του, αλλά δείχνει σημάδια ότι θα ψάξει το κάτι παραπάνω.
22:56
53' Ο Ταχτσίδης διώχνει σωτήρια σε κόρνερ!
22:56
Κάνει μεγάλο παιχνίδι ο Έλληνας χάφ. Είναι παντού...
22:56
Ετοιμάζεται ο Ράκιτιτς από πλευράς Μπαρτσελόνα.
22:59
Και ο Κούτρης κάνει εξαιρετικό παιχνίδι.
22:59
58' Κίτρινη κάρτα στον Ένγκελς για μαρκάρισμα, νωρίτερα, στον Σουάρες -στο οποίο δόθηκε πλεονέκτημα από τον ρέφερι, δίχως να διακόψει το ματς.
23:00
59' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
23:00
Τρίτο στο παιχνίδι.
23:01
Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
23:01
60' Φάουλ σε καλό σημείο (σαν κόρνερ) για τον Ολυμπιακό!
23:02
61' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ωραία εκτελεσμένο το φάουλ από τον Φορτούνη, με δυσκολία διώχνει ο Τερ Στέγκεν σε κόρνερ!
23:02
Πέρασε και αυτό...
23:03
Πρέπει να εκμεταλλευτεί τα στημένα ο Ολυμπιακός.
23:03
62' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Στη θέση του Παουλίνιο, ο Ράκιτιτς.
23:04
62' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι, μετά από πάσα του Σουάρες, στέλνει την μπάλα σε κενή εστία... άουτ, σουτάροντας με το καλάμι!
23:05
Τραγικό τελείωμα από τον Αργεντινό, τυχερός ο Ολυμπιακός σε αυτήν τη φάση.
23:12
71' Κακό σουτ από τον Σουάρες, άουτ η μπάλα.
23:13
72' Μεγάλο τάκλιν του Μποτία, σταματάει το σουτ του Σουάρες!
23:16
Πρόβλημα για τον Κούτρη, πιθανότατα κάποιο τράβηγμα...
23:16
75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Οφόε θα περάσει ο Ζιλέ.
23:17
75' Αλλαγή και για την Μπάρτσα, ο Αντρέ Γκόμες στη θέση του Ντένις Σουάρεθ.
23:18
77' Κίτρινη κάρτα στον Αντρέ Γκόμες, που πάτησε τον Φιγκέιρας.
23:19
78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Καρσελά, ο Πάρντο.
23:21
Ακόμη δέκα λεπτά στο Φάληρο, χωρίς τις καθυστερήσεις!
23:21
80' ΔΟΚΑΡΙ για την Μπαρτσελόνα! Ο Σουάρες βγαίνει μόνος του με τον Προτό, κάνει ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βέλγου και άουτ!
23:24
82' Και νέα φάση για την Μπάρτσα! Ο... βράχος Μποτία βάζει όσο έπρεπε το σώμα του και η μπάλα φεύγει κόρνερ από το σουτ του Σουάρες!
23:40
83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Τζούρτζεβιτς
23:40
Κι άλλος μπήκε μέσα στο γήπεδο! Αυτή τη φορά αγκάλιασε τον Μέσι για φωτογραφία
23:40
86' Πολύ κακό σουτ από τον Ταχτσίδη, Άουτ η μπάλα.
23:41
87' Φάουλ του Ρομαό στον Μέσι που προκαλεί τις διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους
23:41
88' Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας
23:41
89' Εκτέλεσε το φάουλ ο Μέσι και απέκρουσε με τις γροθιές ο Προτό
23:41
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
23:41
91' Εκπληκτικό σουτ του Μέσι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Προτό είχε και πάλι την απάντηση απομακρύνοντας στη γωνία του
23:41
Λήξη της αναμέτρησης!
23:42
Ο Ολυμπιακός κρατάει στο μηδέν την Μπαρτσελόνα (0-0), παίρνοντας το βαθμό στο «Γ. Καραϊσκάκης»