Σέλτικ-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη πρώτη αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Σέλτικ στη Γλασκώβη, για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League. Μετάδοση από ΣΠΟΡ FM 94,6.

21:15
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την πρώτη αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Σέλτικ στη Γλασκώβη για τον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.
21:15
H «Ένωση» θέλει να βάλει τις βάσεις, ώστε στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο ΟΑΚΑ να πάρει την πρόκριση για τα playoffs.
21:16
Πριν οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις.
21:17
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης, που δεν υπολογίζει στους τραυματίες Τσιγκρίνσκι και Μάνταλο, προτίμησε τελικά τον Γαλανόπουλο αντί του Άλεφ για παρτενέρ του Σιμόες στο κέντρο. Βασικός είναι ο Λούκας Μπογέ.
21:17
Η ενδεκάδα (4-4-1-1): Μπάρκας – Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες – Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Μπογέ – Κλωναρίδης - Λιβάγια
21:18
Για τους γηπεδούχους ο Μπρένταν Ρότζερς επέλεξε ένα σχήμα που φαίνεται πως θα είναι 4-2-3-1. Η σύνθεση της Σέλτικ: Γκόρντον, Χέντρι, Μπράουν, Ρόγκιτς, Εντσάμ, Εντουάρ, Λούστιγκ, Άγερ, ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ, Τίερνι.
21:19
Δείτε εικόνα από τα αποδυτήρια της ΑΕΚ στο Celtic Park.
21:19
Σχεδόν δύο ώρες πριν τη σέντρα έφτασε η ΑΕΚ στο γήπεδο. Δείτε τα πλάνα.
21:20
Επικεφαλής της αποστολής της ΑΕΚ είναι ο Δημήτρης Μελισσανίδης, που έφτασε νωρίς το πρωί στη Γλασκώβη. Δείτε την παρουσία του στο Celtic Park.
21:22
Η «Ένωση» μετρά τέσσερις προκρίσεις στα ισάριθμα ραντεβού με ομάδες από τη Σκωτία έχοντας μάλιστα περάσει δις από… πάνω τους στα προκριματικά του Champions League κάνοντας μόνο νίκες. Δείτε εδώ αναλυτικά.
21:23
21:24
Οι περίπου χίλιοι φίλοι της ΑΕΚ έχουν πάρει ήδη θέση στην κερκίδα του Celtic Park.
21:24
21:24
Ο αγώνας θα μεταδοθεί ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Γιώργου Τσακίρη.
21:25
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο 44χρονος Ιταλός Λούκα Μπάντι.
21:33
Δείτε φωτογραφίες από την κιτρινόμαυρη εξέδρα.
21:36
Πρόβλημα τελευταίας στιγμής για την ΑΕΚ!
21:37
Ο Μπογέ ένιωσε ενοχλήσεις στους κοιλιακούς στο ζέσταμα και τέθηκε νοκ άουτ. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να δώσει θέση βασικού στον Χουλτ, περνώντας σε ρόλο εξτρέμ τον Λόπες, ενώ στη 18άδα μπήκε αντί του Αργεντινού ο Αλμπάνης.
21:42
Σε πολύ λίγα λεπτά η σέντρα.
21:44
Το Celtic Park έχει σχεδόν γεμίσει. Εντωμεταξύ υπάρχει ακόμη... ήλιος.
21:45
Οι ομάδες εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο.
21:47
Σέντρα στο ματς!
21:49
2' Καλή φάση για την ΑΕΚ!
21:49
Ο Γαλανόπουλος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Γκόρντον μπλόκαρε με δυσκολία.
21:52
5' Η Σέλτικ προσπαθεί να μεταφέρει το παιχνίδι στο μισό που αμύνεται η ΑΕΚ.
21:54
Επικίνδυνη κατάσταση, με τον Τίρνεϊ να κάνει σέντρα-σουτ από τα αριστερά, αλλά την άμυνα να απομακρύνει.
21:56
9' Καλή στιγμή για τη Σέλτικ. Ο ΜακΓκρέγκορ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Μπάρκας απέκρουσε σε κόρνερ.
21:57
Πιέζει η Σέλτικ και η ΑΕΚ δεν μπορεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βγει από την περιοχή της.
22:00
13' Ο Χουλτ παραχωρεί κόρνερ κόβοντας τη σέντρα του Φόρεστ από τα δεξιά.
22:01
13' Ανατροπή του Τίρνι από τον Κλωναρίδη. Ο Μπάντι δίνει φάουλ, ενώ οι Σκωτσέζοι διαμαρτύρονται για πέναλτι. Σωστή υπόδειξη από τον Ιταλό ρέφερι. Από το ριπλέι φαίνεται πως είναι εκτός περιοχής το φάουλ.
22:04
17' Γκολ για τη Σέλτικ.
22:05
Από πάσα του Τίρνι η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον ΜακΓκρέγκορ, ο οποίος κάνει ωραίο γύρισμα και σκοράρει.
22:07
19' Δυνατό φάουλ του Χέντρι στον Κλωναρίδη, ο οποίος είναι πεσμένος στο χορτάρι και υποφέρει.
22:07
Το ιατρικό τιμ προσφέρει τις πρώτες βοήθειες στον Κλωναρίδη, που έχει χτυπήσει στο γόνατο.
22:08
21' Σηκώθηκε ο Κλωναρίδης, φαίνεται πως θα συνεχίσει κανονικά.
22:11
24' Πολλά εύκολα λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ.
22:13
26' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ!
22:14
Μετά από κόντρα στο σουτ του Λιβάγια η μπάλα πήρε ύψος, αλλά ο Μπακασέτας δεν μπόρεσε να πιάσει το μονοκόμματο σουτ κλωτσώντας αέρα.
22:14
27' Ο Μπακασέτας κερδίζει φάουλ σε καλή θέση.
22:16
29' Kακή εκτέλεση από τον Μπακασέτα, η μπάλα πήρε πολύ ύψος και έφυγε πολύ μακριά από την εστία του Γκόρντον.
22:17
30' Επικίνδυνο γύρισμα του Τίρνι από τα αριστερά, η μπάλα περνά από όλους και καταλήγει πλάγιο.
22:20
33' Καλή βαθιά μπαλιά του Λαμπρόπουλου, ο Γκόρντον βγαίνει και προλαβαίνει τον Λιβάγια.
22:21
34' Σκληρό φάουλ του Μπράουν στον Σιμόες. Έπρεπε να δεχτεί κίτρινη κάρτα.
22:26
39' Ατομική ενέργεια του Φόρεστ από τα δεξιά, σουτ από δύσκολη γωνία, η μπάλα περνά αρκετά μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
22:27
40' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Λόπες βγήκε από τα αριστερά, συνέκλινε προς το κέντρο της εστίας και με σουτ με το δεξί (!) ανάγκασε τον Γκόρντον να διώξει σε κόρνερ.
22:27
40' Νέα καλή στιγμή! Ο Μπακασέτας από τα δεξιά κάνει σέντρα-σουτ με το αριστερό, η μπάλα περνά λίγο άουτ.
22:30
43' Δυνατό μαρκάρισμα του Ρόγκιτς στον Οικονόμου. Σκληρό φάουλ, που πάλι δεν τιμωρείται με κάρτα.
22:31
44' ΓΚΟΟΟΛ
22:31
Η ΑΕΚ φέρνει το ματς στα ίσα με τον Κλωναρίδη! Από την μπαλιά του Σιμόες ο Λόπες βγήκε από τα αριστερά, έκανε το εξαιρετικό γύρισμα στον Κλωναρίδη κι αυτός με φοβερό βολέ εκτέλεσε τον Γκόρντον για το 1-1!
22:33
Τέλος στο ημίχρονο!
22:34
Η ΑΕΚ παρά το κακό ξεκίνημα στο ματς, δεν πανικοβλήθηκε μετά το 1-0 της Σέλτικ στο 17', ισορρόπησε και ισοφάρισε στο 44' με τον Κλωναρίδη.
22:50
22:51
Όλα έτοιμα για το δεύτερο μέρος. Δεν υπάρχουν αλλαγές.
22:54
48' Eξαιρετική ενέργεια από Λιβάγια, ανατρέπεται από τον Άγιερ, που τιμωρείται και με κίτρινη.
22:55
49' Όχι κακή εκτέλεση από τον Μπακασέτα, αλλά δεν απειλήθηκε ο Γκόρντον.
22:56
50' Πρώτη κίτρινη για την ΑΕΚ. Τη βλέπει ο Γαλανόπουλος για μαρκάρισμα στον Ρόγκιτς.
22:56
Ο Γαλανόπουλος είναι στο έδαφος. Έχει χτυπήσει στο δεξί χέρι μετά το τάκλιν που έκανε.
22:59
54' Σουτ του Εντσάμ, καμία ανησυχία για τον Μπάρκα.
23:00
55' Ο Μπάρκας έχει μια ενόχληση στο αριστερό πόδι και του προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες.
23:02
57' Αποβολή για την ΑΕΚ!
23:03
57' Ο Μπάντι βλέπει ανατροπή του Φόρεστ από τον Γαλανόπουλο, που όμως δεν έχει ακουμπήσει καν τον αντίπαλό του. Ο Ιταλός ρέφερι κάνει σοβαρό λάθος αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη το νεαρό μέσο.
23:04
59' Ο Ουζουνίδης ετοιμάζει τον Άλεφ.
23:06
60' Ο Κλωναρίδης κερδίζει κόρνερ μετά την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Λιβάγια.
23:08
Ο Άλεφ έχει καθίσει ξανά στον πάγκο. Ο Ουζουνίδης έβαλε στον άξονα τον Μπακασέτα και τον Κλωναρίδη δεξιά.
23:09
64' Αλλαγή για τη Σέλτικ. Γκρίφιθς αντί Ρόγκιτς. Πιο επιθετικό το σχήμα του Ρότζερς.
23:11
66' Επικίνδυνο σουτ του Εντσάμ, η μπάλα περνά άουτ.
23:11
66' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Άλεφ αντί του Μπακασέτα.
23:14
68' Φάουλ του Οικονόμου στον Εντουάρ και κίτρινη κάρτα.
23:14
69' Ο Μπάρκας μπλοκάρει σταθερά την εκτέλεση του Γκρίφιθς.
23:16
71' Ευκαιρία για τη Σέλτικ. Κεφαλιά του Γκρίφιθς, η μπάλα λίγο άουτ.
23:18
73' Φάουλ του Άγιερ στον Λιβάγια σε πολύ καλή θέση. Έχει και κάρτα, αλλά δεν αποβάλλεται.
23:19
74' Η εκτέλεση του Λιβάγια κοντράρει στο τείχος και καταλήγει στον Γκόρντον.
23:22
77' Αλλαγή για τη Σέλτικ. Ο Σινκλέρ αντί του Λούστιγκ. Φουλ επίθεση ο Ρότζερς.
23:22
77' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Πόνσε αντί του Λιβάγια.
23:26
80' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο αντί του Κλωναρίδη. Πολύ καλή παρουσία από Κλωναρίδη και Λιβάγια, αλλά ήταν εμφανώς κουρασμένοι.
23:27
82' Σουτ του Εντσάμ από το ΄ύψος της περιοχής, ο Μπάρκας μπλοκάρει.
23:31
86' Αυξάνεται η πίεση της Σέλτικ στα καρέ της ΑΕΚ.
23:33
Αντέχει η ΑΕΚ μέχρι στιγμής. Και αντέχει... σχετικά εύκολα, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.
23:34
88' Κόρνερ κερδίζει από τα αριστερά η Σέλτικ.
23:34
Κερδίζει φάουλ ο Μπάρκας, κερδίζει και κάποια δευτερόλεπτα, κανένα άγχος για την ΑΕΚ.
23:36
Συμπληρώθηκαν 90' στο Celtic Park, 5' ο έξτρα χρόνος.
23:38
93' Κόρνερ για τη Σέλτικ από επέλαση του Σινκλέρ από τα αριστερά.
23:38
Σουτ από τον Φόρεστ, αρκετά έξω η μπάλα. Καμία ανησυχία για Μπάρκα!
23:39
94' Φάση για τη Σέλτικ Βολίδα του Εντσάμ έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, ευτυχώς η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.
23:41
ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΣΚΩΤΙΑ!
23:41
Προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ επί της Σέλτικ μετά το 1-1 στο Celtic Park!
23:42
Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη όχι μόνο έμεινε όρθια, αλλά το γκολ ισοφάρισης του Κλωναρίδη ίσως αποδειχθεί... χρυσό το βράδυ της προσεχούς Τρίτης, στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ.