Η Ισπανία επικράτησε της Ιταλίας με 75-72 στον μικρό τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών της Ρόδου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης. Οι Ίβηρες βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά που έφτασε ακόμη και το +20 στην τρίτη περίοδο (55-35), ωστόσο οι «ατζούρι» δεν κατέθεσαν τα όπλα και έξι λεπτά πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι (67-65). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ρασπίνο επιχείρησε τρίποντο από τα 15 μέτρα, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 20-18, 45-28, 62-54, 75-72

Ισπανία: Μάρκο 9, Λόπεθ 3, Αλμαθάν 1, Τόμας 18 (1), Λόρκα, Ραμπασέδα 8, Παρέχο 6 (2), Σαμπ 3, Ντε Λα Φουέντε 13, Αγκουιλάρ 14 (2).

Ιταλία: Κούρνο 8 (2), Τζεντίλε, Μάρουσιτς 5 (1), Σατσάτζι 2, Ρασπίνο 9, Τρουτσόλο 9 (2), Ρούλο 5 (1), Σάντρι 11 (1), Ροτόντο 12 (2), Μαρτινόνι 8 (1), Ντα Ρος 3 (1).

Σε αγώνες που έγιναν νωρίτερα, για τις θέσεις 5-6 η Λιθουανία νίκησε την Τουρκία 77-72, για τις θέσεις 7-8 το Μαυροβούνιο επικράτησε της Κροατίας με 77-76, για τις θέσεις 9-10 η Ρωσία συνέτριψε με 89-66 τη Λετονία, ενώ για τις θέσεις 11-12 η Σερβία επιβλήθηκε άνετα της Ουκρανίας με 83-56.