Η Σλοβενία δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά τελικά έκαμψε με 80-77 την αντίσταση της Βουλγαρία στον πρώτο αγώνα του τουρνουά του Μάριμπορ, στο οποίο θα συμμετάσχει και η Εθνική Ελλάδος αντιμετωπίζοντας το Σάββατο την ομάδα του Πίνι Γκέρσον και την Κυριακή τους οικοδεσπότες.

Η Βουλγαρία είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ένα ξέσπασμα των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε το ματς ντέρμπι και όλα κρίθηκαν στο τέλος. Ο Μπόστιαν Νάχμπαρ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Κόλογιαν Ιβάνοφ είχε 18 για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 19-22, 19-9, 21-20

Σλοβενία: Σλόκαρ 12, Λάκοβιτς 3, Μπρέζετς 2, Ούντριχ 8, Νάχμπαρ 14, Ντράγκιτς 9, Γκόλεματς 8, Έραζεμ Λόρμπεκ 11, Ντόμεν Λόρμπεκ 13, Γιάγκοντνικ.

Βουλγαρία: Β. Ιβάνοφ 6, Κ. Ιβάνοφ 18, Κόστο 8, Βιντένοφ 12, Σλαβέικοφ 1, Γκεοργκίεφ 8, Εφθίμοφ 6, Ρόουλαντ 13, Αβράμοφ 5, Ανγκέλοφ, Μπάνεφ.