Η Γαλλία ίδρωσε, αλλά τελικά επικράτησε της Ρωσίας με 69-64 και με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Β’ Όμιλο. Αντίθετα, οι πρωταθλητές Ευρώπης θα πρέπει να περιμένουν το αποτέλεσμα στον αγώνα Λετονία-Γερμανία για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την πρόκριση στη δεύτερη φάση. Κορυφαίος των «τρικολόρ» ήταν ο Μπορίς Ντιαό με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Ο αγώνας…

Στην πρώτη περίοδο έλαμψε το άστρο του Κέλι ΜακΚάρτι και του Ρόνι Τουριάφ. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ με 8 πόντους οδηγούσε στο σκοράρισμα τους πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά ισάριθμους πέτυχε και ο σέντερ των «τρικολόρ», με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Με τους Κουρμπάνοφ και Βορόντσεβιτς να προσφέρουν κι άλλες λύσεις στο σκοράρισμα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφερε να «χτίσει» μία διαφορά 7 πόντων (28-21) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η οποία όμως γρήγορα «γκρεμίστηκε», αλλά οι παίκτες του Βενσάν Κολέ με ένα επί μέρους σκορ 1-10 πήραν το προβάδισμα (30-31) για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 35-34.

Η Ρωσία αποπειράθηκε να ξεφύγει και στο τρίτο δεκάλεπτο (47-40), αλλά χάρη στην επιθετική αφύπνιση των Πάρκερ και Ντιαό η Γαλλία αποκατέστησε την ισορροπία (47-48) και το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Οι Γάλλοι πήραν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (57-61) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Μπορίς Ντιαό κατάφεραν να τη διατηρήσουν φτάνοντας στο τρία στα τρία.

Δεκάλεπτα: 17-15, 35-34, 51-52, 64-69.

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς 5, Κουρμπάνοφ 12, Μπίκοφ 2, Φριτζόν 11, ΜακΚάρτι 13, Μόνια, Πονκρασόφ 7 (8 ασίστ), Ζοζούλιν 6, Μοζγκόφ 8.

Γαλλία (Κολέ): Μπατούμ, Ζανό 3, Κοφί 2, Πάρκερ 17, Πιετρούς 1, Ντε Κολό 7, Ντιαό 19 (7 ασίστ, 7 ριμπ.), Τουριάφ 18 (13 ριμπ.), Τραορέ 2.