Παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, η Ρωσία επιβλήθηκε της Κίνας με 89-80. Δεύτερη με νίκη επί της Ελλάδας και τρίτη αν ηττηθεί τερματίζει η ομάδα του Μπλατ. Μόνο με θαύμα προκρίνονται πια οι Κινέζοι (νίκη επί της Τουρκίας και ήττα του Πουέρτο Ρίκο από την Ακτή Ελεφαντοστού.

Αποστολή στην Άγκυρα, Χρήστος Ρομπόλης

Η Κίνα δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη βοήθεια από τον Γι Γιανλιάν για να πάρει από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα. Με όπλο την καλή της άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε με 23-15 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντέδρασε εντυπωσιακά και με επί μέρους σκορ 21-6 προηγήθηκε με 36-29. Ήρθε όμως και η σειρά των Ρώσων να ξαποστάσουν και της Κίνας να αντεπιτεθεί κλείνοντας το ημίχρονο με ένα 14-4 και προβάδισμα 43-40.

Οι διακυμάνσεις στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, δίχως καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να αποσπαστεί από την άλλη και να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας. Η Ρωσία προηγήθηκε με 68-62 επτά λεπτά πριν το τέλος, ο Σουν Γιούε και ο Γουάνγκ Σιπένγκ με συνεχή καλάθια έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 75-73, αλλά μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο με ένα 10-0 και χάρη κυρίως στον Σεργκέι Μόνια το συγκρότημα του Μπλατ διαμόρφωσε το 83-75.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-40, 62-63, 89-80.

Κίνα: Ντινγκ 2, Λιου 5, Γιου 5, Γουάνγκ Σιπένγκ 16, Τζιν, Σουν 19, Γι 14, Γκουό 2, Γουάνγκ Ζιζί 14 Ζου 3.

Ρωσία: Βορόντσεβιτς 7, Μπίκοφ 11, Φριτζόν 2, Κάουν 16, Πονκρασόφ 15, Μόνια 17, Χβοστόφ 2, Βορόνοφ 11, Μοζγκόφ 8.

Διαιτητές: Καρλ Γιούνγκεμπραντ (Φινλανδία), Κριστινάο Μαράνιο (Βραζιλία), Έκτορ Σάντσες (Βενεζουέλα).