Με τον Λίνας Κλέιζα να πετυχαίνει 30 πόντους, η Λιθουανία νίκησε 78-67 την Κίνα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα θα αντιμετωπίσει στους «8» τον νικητή του Αργεντινή-Βραζιλία.

To ματς

Οι Κινέζοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και με τον Γουάνγκ Ζιζί να δίνει λύσεις κοντά και μακριά από το καλάθι κατάφεραν να προηγηθούν με 13-5 στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Λίνας Κλέιζα ήταν ο μοναδικός που έδινε λύσεις στην επίθεση και έτσι οι Λιθουανοί μείωσαν (17-15) κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-4.

Η άμυνα των Λιθουανών βελτιώθηκε αρκετά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γκετσεβίτσιους και Καλνιέτις έκαναν τον Λίνας Κλέιζα να μην αισθάνεται μόνος του στην επίθεση και έτσι η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 32-31. Μάλιστα οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ακόμη και με πέντε πόντους (41-36) για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 43-40.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η Κίνα ισοφάρισε (48-48) με τους Ζιζί και Γι να μην έχουν αντίπαλο. Οι δύο «πύργοι» της Κίνας, όμως, δεν συνέχισαν την καλή τους δουλειά και οι Λιθουανοί με επιμέρους σκορ 16-3 και τον Λίνας Κλέιζα να έχει πάρει «φωτιά» πέρασαν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-51).

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι Λιθουανοί θα έφταναν άνετα στην πρόκριση, το 66-51 του 31’ έγινε 67-62 πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Κλέιζα, όμως, πήρε και πάλι το όπλο του και κάνοντας σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση αποκατέστησε την τάξη (77-65), δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 17-22, 43-40, 64-51, 78-67

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καλνιέτις 11, Μασιούλις, Πόσιους 7, Γκεσεβίτσιους 14, Ντελινικάιτις 3, Γιασάιτις 4, Κλέιζα 30, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Γιαφτόκας 4