«Λίγη» για μία ακόμη φορά στα κρίσιμα σημεία ενός αγώνα αποδείχτηκε η Σλοβενία. Αν και προηγείτο με 74-69 της Ρωσίας, δέχτηκε ένα 10-0 και ηττήθηκε με 83-78 στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8 του Μουντομπάσκετ. Μοζγκόφ και Φριτζόν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα οι κορυφαίοι των νικητών, ξεχώρισε με 20 πόντους για τους ηττημένους ο Νάχμπαρ.

Ο αγώνας…

Η κατάκτηση της έβδομης θέσης αποδείχτηκε ικανό κίνητρο για τις δύο ομάδες, που κάθε άλλο παρά αδιαφόρησαν για τον αγώνα. Σλοβενία και Ρωσία εναλλάσσονταν στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο (30-30), όταν το συγκρότημα του Μέμι Μπετσίροβιτς με ένα σερί επτά αναπάντητων πόντων εξασφάλισε την πρώτη σημαντική διαφορά στο ματς (37-30).

Οι Σλοβένοι, με οδηγούς τους Ντράγκιτς, Μπετσίροβιτς και Σλόκαρ, αποσπάστηκαν με 50-36 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν κατέθεσαν τα όπλα κι επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης (57-52). Με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Ζουκανένκο και συμπαραστάτες τους Μοζγκόφ και Φριτζόν η Ρωσία πέρασε μπροστά με 64-62 έξι λεπτά πριν το τέλος.

Ο Μπόστιαν Νάχμπαρ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο η Σλοβενία ξέφυγε με 74-69 δυόμισι λεπτά για τη λήξη, αλλά ένα λεπτό μετά η Ρωσία με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά και πάλι με 79-74. Οι Σλοβένοι για μία ακόμη φορά αποδείχτηκαν λίγοι στα κρίσιμα σημεία ενός αγώνα και περιορίστηκαν στην όγδοη θέση, αφήνοντας έβδομους τους μαχητικούς Ρώσους.

Δεκάλεπτα: 23-21, 37-30, 59-52, 78-83.

Σλοβενία: Σλόκαρ 12 (7 ριμπ.), Μπετσίροβιτς 12, Κλόμπουτσαρ, Ούντριχ 5, Νάχμπαρ 20, Ντράγκιτς 15 (7 ασίστ), Γιάγκοντνικ, Ζούπαν 3, Βίντμαρ 4, Μπρέζετς 7(δεν χρησιμοποιήθηκαν Λάκοβιτς και Ρίζβιτς).

Ρωσία: Βορόντσεβιτς, Κολέσνικοφ, Μπίκοφ 2 (7 ασίστ), Φριτζόν 18, Ζουκανένκο 12, Πονκρασόφ 10, Μόνια 13 (7 ριμπ.), Χβοστόφ, Βορόνοφ 9, Μοζγκόφ 19 (δεν έπαιξαν Κάουν και Χριάπα).

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης