Μπορεί την ευκαιρία του Champions League να τη χάνει μόνο με αυτοκτονία, αλλά εκείνη του να αποφύγει τους προκριματικούς (μέσω της τρίτης θέσης) κάνει… ό,τι μπορεί για να τη χάσει η Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν στο «Γκούντισον Παρκ» με τον Γιάγια Τουρέ, ωστόσο η Έβερτον (με δύο γκολ σε επτά λεπτά) τους άφησε… άφωνους (2-1) και πέντε πόντους μακριά από την Άρσεναλ.

szolj hozza: E2-1M

«Απόδραση» στις καθυστερήσεις πέτυχε η Σάντερλαντ μέσα στο «Ρίμποκ» και με το 1-2 επί της Μπόλτον εξασφάλισε την παραμονή της στην Premier League. Το ίδιο, δε, κατάφερε και μαθηματικά η Νιούκαστλ, που επικράτησε -παίζοντας με παίκτη παραπάνω από το 35’- της Μπέρμιγχαμ (2-1) και την έβαλε σε μπελάδες.

szolj hozza: B1-2S

szolj hozza: N2-1B

Αρνείται να παραδοθεί η Γουέστ Χαμ, που απέσπασε ισοπαλία (που θα μπορούσε να είναι και νίκη) από την Μπλάκμπερν και με το 1-1 πάει για «ξεκαθάρισμα λογαριασμών» την άλλη βδομάδα με τη Γουίγκαν. Η τελευταία, έμεινε επίσης στο 1-1 με την Άστον Βίλα -και κατά συνέπεια σε απόσταση αναπνοής από την επικίνδυνη ζώνη.

szolj hozza: W1-1B

szolj hozza: A1-1W