Ακόμα κι όταν βρίσκεται στα… θεμέλια -σαν νέα ομάδα που είναι- ακόμα κι όταν ο Ντε Χέα «αναγκάζει» τους οπαδούς της να αρχίσουν να σκέφτονται τον Φαν ντερ Σαρ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκει πάντα τον τρόπο!

Οι «κόκκινοι διάβολοι», με εξαιρετική ενέργεια του Γιανγκ στο 81' και… αυτογκόλ του Ριντ, επικράτησαν 2-1 της Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς», στην πρεμιέρα της Premier League και έδειξαν ότι δεν θα αφήσουν κανέναν να τους πάρει τα σκήπτρα στην Αγγλία!

Με το «καλημέρα», λοιπόν, στο Νησί, η Γιουνάιτεντ -εκμεταλλευόμενη τις ισοπαλίες των Λίβερπουλ, Άρσεναλ και Τσέλσι (περιμένει να δει τι θα κάνει και η μισητή αντίπαλός της, Σίτι, αύριο)- άφησε πίσω της δύο βαθμούς τις συνδιεκδικήτριές της στη «μάχη» του τίτλου!

Σε ό,τι αφορά το ματς με τους «μπάγκις», η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, όπου -ειδικά μέχρι το 30'- είχε κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους.

Το γρήγορο γκολ του Ρούνεϊ (13') βοήθησε τους φιλοξενούμενους να… πάρουν φόρα, ενώ θα μπορούσαν να διπλασιάσουν -σε αρκετές περιπτώσεις- τα τέρματά τους.

Ωστόσο, σε μια από τις ελάχιστες καλές στιγμές που είχε στο πρώτο μέρος, η Γουέστ Μπρομ ισοφάρισε με τον νεοαποκτηθέντα (από τη Ρέντινγκ) Σέιν Λονγκ (37'), ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Ένα γκολ, για το οποίο φέρει ευθύνη ο Ντε Χέα (έπεσε λίγο… ατσούμπαλα), που κάνει δεύτερη σερί… γκέλα -μετά από εκείνη κόντρα στη Σίτι, στον τελικό του Community Shield- και αρχίζει να ανησυχεί τους φίλους της Γιουνάιτεντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι καλύτεροι, αλλά χρειάστηκαν μία κόντρα, τελικά, για να πάρουν τη νίκη. Ο Γιανγκ, που αποκτήθηκε από την Άστον Βίλα και ήταν εκ των κορυφαίων του γηπέδου, μπήκε με πολύ μεγάλη ταχύτητα στην περιοχή των γηπεδούχων, προσπάθησε να κάνει τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Ριντ, ο οποίος με αυτογκόλ… χάρισε τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.