Τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο «Two Nations Cup» γνώρισε ο Παναθηναϊκός, αυτή τη φορά από τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ με σκορ 71-61.

Με αυτό τον τρόπο, το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, από το οποίο βγήκε «λαβωμένο», λόγω των τραυματισμών των Δημήτρη Διαμαντίδη και Νικ Καλάθη.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τελείωσε το ματς με 12 πόντους, ενώ από 10 είχαν οι Στίβεν Σμιθ και Αλέξης Κυρίτσης.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ στην αναμέτρηση, η οποία στα τρία πρώτα λεπτά μετρούσε ένα επιμέρους σκορ 6-2, ενώ ένα λεπτό αργότερα πήγε τη διαφορά στο +6 (10-4). Οι Τούρκοι είχαν πολύ καλό ρυθμό στο ματς, αυξάνοντας τη διαφορά (18-9), με την πρώτη αντίδραση του Παναθηναϊκού να έρχεται προς το τέλος του δεκαλέπτου (18-13).

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ήταν η σειρά των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να αντιδράσουν, μειώνοντας στον ένα πόντο, με τους Γιασικεβίτσιους και Σμιθ (21-20). Ο Κυρίτσης σχεδόν στα μισά του δεκαλέπτου, έφερε το ματς στα ίσα (26-26), ενώ ο Λόγκαν δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (32-31). Στη συνέχεια, οι Μαλχάμπασιτς και Ντεμιρέλ έφεραν την Φενέρ στο +3 (35-33), για να διαμορφώσει το 35-33 του πρώτου ημιχρόνου, ο Βουγιούκας με 1/2 βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες δεν είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας, ωστόσο το «καταστροφικό» για τον Παναθηναϊκό ήταν οι μόλις έξι πόντοι που σημείωσε. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, η οποία κατάφερε να πάρει μία διαφορά εννιά πόντων και να προηγείται με 48-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό (69-61), με πρωταγωνιστή τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, όμως απέμενε μόλις ένα λεπτό για το τέλος, με την ομάδα του Νέβεν Σπάχια να επικρατεί με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-33, 48-39, 71-61

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Σπάχια): Τζέρελς 13, Ερογλού, Μαχάλμπασιτς 4, Βίντμαρ 7, Πεκέρ 4, Γκιστ 8, Σαβάς 2, Ντεμιρέλ 13, Μπογκντάνοβιτς 18, Πρέλντζιτς 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 7, Λόγκαν 7, Σάτο 2, Καλάθης Π. 6, Τσαρτσαρής 1, Βουγιούκας 6, Κυρίτσης 10, Σμιθ 10, Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 12.