Τρίτη νίκη για την Εθνική σε ισάριθμα ματς στην έδρα της Γεωργίας και όλα με ανατροπή!

1999, 2005 και 2011!

Από την κόλαση του 1-0 μέχρι το 79’, στον παράδεισο του 1-2 στο φινάλε και την πρόκριση στα τελικά του Euro 2012 να περνάει ξανά στα χέρια των διεθνών.

5/6/1999, Γεωργία-Ελλάδα 1-2 (54' Κετσπάγια-85' αυτ. Κιζανιζβίλι, 90+1' Μαχλάς)

Τότε που κάναμε και πάλι τη ζωή του Κετσπάγια δύσκολη. Ο Τιμούρ ανοίγει το σκορ, αλλά η Εθνική -με τον Βασίλη Δανιήλ στην άκρη του πάγκου- γυρίζει το ματς στις καθυστερήσεις και φεύγει με το «διπλό» από το «Μπόρις Παϊχάντζε».

26/3/2005, Γεωργία-Ελλάδα 1-3 (21' Ασατιάνι-43' Καψής, 45' Βρύζας, 53' Γιαννακόπουλος)

Δεν θέλει κόπο, θέλει (τον ίδιο) τρόπο! Ξανά μπροστά οι γηπεδούχοι, ξανά χαρούμενοι στο τέλος οι φιλοξενούμενοι. Ο Ασιατιάνι ξεσήκωσε την εξέδρα, όμως δεν είχε υπολογίσει την ψυχή των Πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι μέσα σε ένα δεκάλεπτο τα ‘φεραν όλα τούμπα.

11/10/2011, Γεωργία-Ελλάδα 1-2 (19’ Ταργκαμάτζε-79’ Φωτάκης, 85’ Χαριστέας)

Φοβού τους Γεωργιανούς και δώρα (δυο γκολ) φέροντες! Με την πετυχημένη συνταγή των προηγούμενων εκτός έδρας συναντήσεων, η Εθνική τα «χρειάζεται» μεν αφού βρίσκεται πίσω στο σκορ, αλλά δίνει απαντήσεις με Φωτάκη και Χαριστέα και «τσεκάρει» το εισιτήριο για Euro.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Σγαρδέλης

«Η καλύτερη ομάδα που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός η Άστον Βίλα - Αυτά είναι τα… όπλα της»

Μεντιλίμπαρ-Έμερι: Αλληλοσεβασμός και… παρελθόν στη βασκική μονομαχία μεταξύ Ολυμπιακού και Άστον Βίλα!

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα και ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του…

Το ματς-έπος, ο ΠΑΟΚ που αρνείται να πεθάνει και η ΑΕΚ που δεν... μαθαίνει: Τα σημεία από την ντερμπάρα της Τούμπας!

ΑΕΚ σε beast mode για τον... γύρο του θριάμβου στην Τούμπα!

25 Απριλίου 1974: Όταν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επέστρεψε από ταξίδι, ενώ ξεκινούσε επανάσταση στην Πορτογαλία!

Ολυμπιακός: Ο Μεντιλίμπαρ έχει δοκιμάσει 5 διαφορετικά δίδυμα στόπερ στην ενδεκάδα!

Η κακή σχέση του ΠΑΟΚ με τον… Απρίλιο, που δεν λέει να σπάσει

Το ψηλό σχήμα και ο… πόλεμος: Αυτά πρέπει να αλλάξει ο Παναθηναϊκός για να απαντήσει στη Μακάμπι

Ίντερ: Η δικαίωση του Ιντζάγκι και το 2ο αστέρι με τον πιο… γλυκό τρόπο