Είναι σε φόρμα και το αποδεικνύει από την αρχή της σεζόν. Ο Κολοσσός, παρότι δεν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ανάγκασε τον Ηλυσιακό στην πρώτη του ήττα στην έδρα του επικρατώντας με 76-70, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μισό όμως έδειξαν να τον χάνουν στο ξεκίνημα του β΄ μέρους. Τελικά φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι στην τελευταία κρίσιμη περίοδο και πήραν το ματς. Μόνο μία ήττα μετρούν οι «θαλασσί» από τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Ρόδου οι Χόπσον, Μπόικιν και Χάτεν. Αποστολίδης και Γκάρντενερ Χολ ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το παιχνίδι στα Ιλίσια. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με σερί 6-0 (7-12). Παρά την συγκέντρωση που έδειξαν οι γηπεδούχοι (κανένα λάθος στην πρώτη περίοδο) ήταν πολύ άστοχοι τόσο από τα 6,75 (1/6 3π.) όσο και από την γραμμή των βολών (4/8, 50%), με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-22.

Με επιμέρους 10-3 των παικτών του Φραγκιά συνεχίστηκε το ματς με τον Κολοσσό να φτάνει στο μέγιστο τη διαφορά (+14, 18-32). Με 6-0 απάντησε ο Ηλυσιακός για το 24-32. Εξακολούθησε να αντιμετωπίζει πρόβλημα κοντά στη ρακέτα η γηπεδούχος ομάδα και κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ (12 έναντι 23 των αντιπάλων της), παρόλα αυτά κράτησε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό μέχρι λίγο πριν το ημίχρονο (32-40). Όμως ο Χάτεν άλλαξε τα δεδομένα στο τελευταίο λεπτό με γκολ φάουλ, διαμορφώνοντας το 32-43 στο ημίχρονο.

Με φόρα από τα αποδυτήρια μπήκαν στο β΄μέρος οι «κιτρινόμαυροι». Με σερί 9-0 μείωσαν στους πέντε (41-46), εκμεταλλευόμενοι τα τρία και πλέον λεπτά αστοχίας του Κολοσσού και διορθώνοντας τον τομέα που υστερούσαν, τα ριμπάουντ. Οι «θαλασσί» κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με +7 (46-53), με τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να απαντούν αμέσως με 8-0 χάρις στο οποίο πήραν και πάλι προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (54-53). Τρεις βολές του Καλαϊτζή έστειλαν τους Ρόδιους στο τελευταίο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα, 54-56.

Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε σε 56-56 με το ξεκίνημα της περιόδου όμως ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και ξέφυγε αρχικά με έξι πόντους (56-62) και στη συνέχεια με επτά (61-68). Ο Αποστολίδης μείωσε προς στιγμήν σε 64-68 όμως Τσάμης και Μπόικιν έδωσαν επιθετικές ανάσες σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος (64-73). Το δε τρίποντο στο οποίο ευστόχησε ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη ο Χόπσον (66-76) επί της ουσίας κλείδωσε το ματς για τον Κολοσσό. Το μόνο που μπόρεσαν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 70-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-43, 54-56, 70-76

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Τόντιτς 8 (1), Νάνα 3, Χατζής 2, Αποστολίδης 18 (2), Τόμπσον 5 (1), Γκάρντενερ Χολ 18, Κασελάκης 14, Τσαπρούνης, Γαλιώτος.

Κολοσσός (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 6, Χάτεν 14 (1), Καλαϊτζής 3, Πάνος 5, Ασημακόπουλος 2, Μπόικιν 16 (9 ριμπάουντ), Χαρίσης 3 (1), Τσάμης 9 (7 ριμπάουντ), Χόπσον 18 (2), Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος.