Με κορυφαίους του Άλτιντορ και Μάρτενς, που το τελευταίο διάστημα είναι σε εξαιρετική κατάσταση, η Άλκμααρ νίκησε 2-0 στην Ολλανδία την Ουντινέζε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του Europa League και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Μάρτενς στο 63ο λεπτό του αγώνα άνοιξε το σκορ για την Άλκμααρ, επιβεβαιώνοντας ότι διανύει μία πολύ καλή περίοδο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα καθώς η Ουντινέζε δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει ιδιαίτερα και τελικά στο 84΄ο Γκούντμουνσον έκανε το 2-0 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον, η Άλκμααρ γίνεται το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση εν όψει και της ρεβάνς στο «Φρίουλι» σε μία εβδομάδα.

Συνθέσεις:

Άλκμααρ: Εστέμπαν, Μαρσέλις, Φιέργκεβερ, Πόουλσεν, Μοϊσάντερ, Μάχερ, Ελμ, Μάρτενς (79΄ Φάλκενμπεργκ), Χόλμαν (86΄Ορτίθ), Άλτιντορ, Μπέρενς (84΄Γκούντμουνσον)

Ουντινέζε: Χαντάνοβιτς, Ντανίλο, Ντομίτσι, Μπενάτια, Αρμέρο, Φερονέτι, Πατσιέντζα, Ασαμόα, Πίντσι, Φλόρες, Πασκουάλε (79΄Ντι Νατάλε)

AZ Alkmaar 2-0 Udinese goal highlights 08.03.2012 από vik2003