Η Μπαρτσελόνα δεν… σεβάστηκε τη φιλοξενία των Μαροκινών και συνέτριψε με 8-0 τη Ράγια Καζαμπλάνκα σε φιλικό ματς που ολοκληρώθηκε τις πρώτες ώρες της Κυριακής μπροστά σε 23.000 θεατές. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια και παρά τις σημαντικές της απουσίες, η «Μπάρτσα» ούτε καν χρειάστηκε να φορτσάρει για να νικήσει με διαφορά.

Χατ-τρικ σε έντεκα αγωνιστικά λεπτά σημείωσε ο Λιονέλ Μέσι (34’, 38’, 45’), δύο γκολ πέτυχε ο Αλέξις Σάντσες (13’, 41’), ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν ο Ντάνι Άλβες (58’ πεν.) και οι νεαροί Σέρτζι Γκόμεζ (87’) και Ζεράρ Ντελοφέ (89’).

Εκτός από το ταξίδι έμειναν οι διεθνείς, ο τραυματίας Μουνιέσα και οι ανέτοιμοι Πουγιόλ και Βίγια.

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Πίντο, Άλβες, Μασεράνο, Αντριάνο, Ντος Σάντος, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ραφίνια, Αλέξις, Μέσι, Αφελάι (στο 60ο λεπτό αντικαταστάθηκαν όλοι πλην του Πίντο από ποδοσφαιριστές της β’ ομάδας).