Στην Πάτρα όπως φαίνεται δύσκολα… περνάνε οι ομάδες με τον Απόλλωνα να δείχνει ότι μέσα στο… σπίτι του είναι πάρα πολύ δυνατός.

«Θύμα» του αυτή τη φορά ο Κολοσσός για την 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ αντρών, τον οποίο νίκησε 78-66.

Οι Ροδίτες προσπάθησαν τουλάχιστον στα δύο πρώτα δεκάλεπτα να είναι ανταγωνιστική, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κλάιμπερ με τους 17 πόντους που σημείωσε.

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα και είχε το προβάδισμα, ωστόσο, άμεσα ο Απόλλων πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 13-9. Η ομάδα της Ρόδου, όμως, έπαιξε καλή άμυνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3, 18-15.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι Πατρινοί είχαν τις… απαντήσεις και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγούνται με 7 πόντους, 37-30. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται στο σκορ 40-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν το… πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους 13 πόντους, 52-39, δείχνοντας ότι είναι το… αφεντικό του αγώνα. Ο Απόλλων τελείωσε την τρίτη περίοδο μπροστά με 58-45.

Στην τέταρτη περίοδο το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ο Απόλλων ήταν να διατηρήσει αυτό το υπέρ του προβάδισμα και να μπορέσει να φτάσει σε μία ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Πατρινοί επικράτησαν 78-66 του Κολοσσού που αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 58-45, 78-66

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Μακ Κόλουμ 13, Αργυρόπουλος 9, Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 3, Πέτροβιτς 8, Κλάιμπερ 17, Ζαφείρης 3, Μολφέτας, Τέρνερ 5, Κρόλο 12, Έρτσεγκ 2

Κολοσσός (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής, Κουμπούρας 8, Χάτεν 12, Καλαϊτζής 6, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 14, Ντεντί 5, Ματσάμας, Νάτζφεγι 4, Λάνγκφορντ 9, Ντουμπέ, Όσμπι 8

Επιμέλεια: Άλκης Κακολύρης