Την ανωτερότητα τους επιβεβαίωσαν με το καλημέρα στους ΙΙ Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες- Πάτρα 2019 οι Εθνικές ομάδες της Ελλάδας στις γυναίκες και της Κροατίας στους άνδρες για το beach handball που διεξάγεται στην εγκατάσταση «Άρτεμις».

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης, για το τουρνουά των ανδρών (Β’ όμιλος) η Κροατία επιβλήθηκε 2-0 (18-12, 19-16) σετ της Κύπρου με κορυφαίο τον Josip MATEZOVIC (13 πόντους). Οι Κύπριοι, με πρώτο σκόρερ τον Θεμιστοκλή ΤΣΙΒΙΚΟ (Themistoklis TSIVIKOS) (8 πόντοι), ήταν ανταγωνιστικοί σε κάποια σημεία του αγώνα, ειδικότερα στο δεύτερο σετ (προηγήθηκαν 15-14), αλλά οι δις πρωταθλητές κόσμου (2008, 2016) είχαν περισσότερες λύσεις και έφτασαν στη νίκη.

Επίσης για τον Β’ όμιλο η Aίγυπτος -πρωταθλήτρια κόσμου το 2004- είχε εύκολο έργο απέναντι στην Αλβανία με 2-0 (23-5, 19-9), καταφέρνοντας να βρει γκολ και από τους 10 αθλητές της αποστολής!

Οι Αλβανοί κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο άθλημα και είναι χαρακτηριστικό ότι αυτή είναι η δεύτερη διοργάνωση μετά την Πεσκάρα το 2015, όπου λαμβάνουν μέρος.

Για τον Α’ όμιλο η Ιταλία με 18 πόντους του Alessio D'ATTIS επικράτησε 2-0 (32-16, 20-17) της Μάλτας με το πρώτο σετ να βάζει υποψηφιότητα για αυτό με την μεγαλύτερη παραγωγικότητα (48 πόντους) στη διοργάνωση.

Με το... δεξί μπήκε στους Μεσογειακούς Παράκτιους και η κάτοχος του τίτλου Τυνησία αφού επιβλήθηκε 2-1 (12-14, 20-16, 6-2) του Μαρόκου, παρότι συνάντησε δυσκολίες χάνοντας το πρώτο σετ.

Στο τουρνουά των γυναικών η παγκόσμια πρωταθλήτρια και κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου του θεσμού, Ελλάδα, νίκησε 2-0 (16-6, 22-14) την Τυνησία, έχοντας κορυφαία και πρώτη σκόρερ την Έλενα ΚΕΡΛΙΔΗ (Eleni Ioanna KERLIDI) (14 πόντους). Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος ΚΑΠΡΑΛΟΣ, ο οποίος στην συνέχεια συνεχάρη την ελληνική ομάδα για την νίκη της.

Το άλλο ματς των γυναικών κρίθηκε στα σουτ- άουτ, με την Πορτογαλία να λυγίζει 2-1 (23-18, 16-20, 7-4) την αξιόμαχη Κύπρο. Η «Μεγαλόνησος» είχε κορυφαίες τις Βάσω ΙΩΑΝΝΟΥ (Vaso IOANNOU) και Μαγδαληνή ΠΑΠΑ (Magdalini PAPA) (από 12 πόντους) και πήρε το δεύτερο σετ, ωστόσο στην διαδικασία των σουτ- άουτ έχασε τρία πέναλτι με τις Μαρία ΜΑΡΣΕΛΛΗ (Maria MARSELLI), Ελένη ΖΗΝΩΝΟΣ (Eleni ZINONOS) και Λητώ ΕΛΛΗΝΑ (Lito ELLINA). Η Πορτογαλία, εκ των φαβορί για μετάλλιο, ήταν πιο ψύχραιμη και είχε σε μεγάλη ημέρα την Rita DA SILVA PINHO ALVES (23 πόντοι).