Εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στην Μπρατισλάβα και «πέταξε» για την επόμενη φάση του Europa Conference League η Κοπεγχάγη!

Οι Δανοί επιβλήθηκαν 4-0 της Λίνκολν στο Γιβραλτάρ και σφράγισαν εμφατικά το εισιτήριο για τους « 16», διατηρώντας το +4 από ΠΑΟΚ και Σλόβαν μια αγωνιστική πριν το φινάλε των ομίλων.

Στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, στο πέμπτο μόλις λεπτό, η Κοπεγχάγη άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της.

Το ματς μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τον Μπέβινγκ να κάνει το 3-0 στο 63’ και τον Γιοχάνεσον να διαμορφώνει το αποτέλεσμα στο 73’.

ΣΤ’ όμιλος

Η 5η αγωνιστική:
Λίνκολν-Κοπεγχάγη 0-4
(5’ Γιόχανεσον, 7’ Λέραγκερ, 63’ Μπόβινγκ, 73’ Χόιλουντ)

Α’ όμιλος

Νίκη χωρίς βαθμολογική σημασία πήρε η Ελσίνκι με 1-0 απέναντι στην Αλασκέρτ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τανάκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στη διοργάνωση χωρίς βαθμό.

Ε’ όμιλος

Με συναρπαστικό τρόπο κράτησε την κορυφή η Φέγενορντ που ήρθε ισόπαλο 2-2 με τη Σλάβια στην Πράγα.

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν δύο φορές, ωστόσο ο Ολλανδικός σύλλογος ισοφάρισε ισάριθμες παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 36'! ΄

Χρυσός σκόρερ ήταν ο Ντέσερς, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-2 με γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο παιχνίδι της πρόκρισης, έναν βαθμό πίσω από τη Σλάβια, έμεινε η Ουνιόν, που επικράτησε 1-0 της Μακάμπι Χάιφα στο Ισραήλ.

Μακάμπι Χάιφα-Ουνιόν Βερολίνου 0-1

Σλάβια Πράγας-Φέγενορντ 2-2
(12' Ολαΐνκα, 66' Κούτα - 31', 90+3' Ντέσερς)

Ζ’ όμιλος

Τρομερό στραπάτσο για την Τότεναμ στη Σλοβενία!

Η Μούρα πήρε μεγάλη νίκη (την πρώτη της στον όμιλο) με 2-1 επί του λονδρέζικου συλλόγου, με γκολ στο 94' και έφερε τα πάνω κάτω στον όμιλο.

Η Ρεν -που έχει εξασφαλίσει την κορυφή του ομίλου- ισοφαρίστηκε σε 3-3 από τη Φίτεσε στο 90', με τον ολλανδικό σύλλογο να ισοβαθμεί με την Τότεναμ στη δεύτερη θέση.

Μούρα-Τότεναμ 2-1
(11' Χόρβατ, 90+4' Μαρόσα - 72' Κέιν)

Ρεν-Φίτεσε 3-3
(9', 39', 69' Λαμπόρντ - 43' Χουισμάν, 74' Μπάουτινκ, 90' Οπέντα)

Η’ όμιλος:

Πήρε τον βαθμό στην έδρα της Καραμπάκ η Ομόνοια με 2-2.

Ο κυπριακός σύλλογος προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ και προηγήθηκαν στο 88'. Η Ομόνοια δεν... μάσησε από την ανατροπή και πήρε τον βαθμό με γκολ του Γκόμεζ στο 90'.

Καϊράτ-Βασιλεία 2-3
(23’ Βάγκνερ Λοβ, 56’ Χοβνανισιάν – 45’ πεν. Καμπράλ, 69’ Ζεγκροβα, 73’ Κασάμι)

Καραμπάκ-Ομόνοια 2-2
(49' αυτ. Ψάλτης, 88' Αντράντε - 43' Ντουρίς, 90' Γκόμεζ)