Μια του Ικάρντι, δυο του Ικάρντι, μέχρι τέσσερις έφτασε… Ε στην πρώτη αγωνιστική που ο Αργεντινός δεν σκόραρε (μετά την πρεμιέρα) ήρθε και η κακή μέρα της Ίντερ.

Αδυνατώντας να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που έφτιαξαν -και με τον κορυφαίο τους σκόρερ να σπαταλά την κορυφαία απ’ αυτές στις καθυστερήσεις- οι «νερατζούρι» έμειναν στο 1-1 με την Μπολόνια.

Η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ βρήκε απάντηση στο γκολ του Ντέστρο (14’) με τον Πέρισιτς (34’). Παρόλο που είχε ωστόσο πολύ χρόνο στη διάθεσή της για να γυρίσει το ματς, δεν κατάφερε να λυγίσει την ομάδα του (βασικού) Τοροσίδη. Έχασε, έτσι, πολύτιμο έδαφος και δεν μπόρεσε να παραμείνει σε απόσταση βολής από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Αντίθετα, η Λάτσιο παρουσιάστηκε σοβαρή στο «Ολίμπικο» και πανηγύρισε με άνεση τη δεύτερη νίκη της εκεί. Φρόντισαν γι’ αυτό οι Κεϊτά και Λούλιτς, που σκόραραν απέναντι στην αδύναμη άμυνα της Έμπολι και σφράγισαν το τελικό 2-0.

Την ίδια ώρα η Σασουόλο εκμεταλλευόταν γκολ του Ντεφρέλ από το πρώτο ημίχρονο και με το 1-0 επέστρεφε στις επιτυχίες επί της Ουντινέζε (του βασικού και πάλι Ορέστη Καρνέζη).

Όσο για την Τζένοα, τα έκανε θάλασσα στην έδρα της, αφού προηγήθηκε μεν της Πεσκάρα, ωστόσο έμεινε με εννέα παίκτες σε πέντε λεπτά (74’ Ντος Σάντος, 79’ Πάντεφ) και τελικά το πλήρωσε στο 85’, όταν ο Μανάι έγραψε το 1-1.