Θύμα έκπληξης από τον φανταστικό Λορέντζο Σόνεγκο έπεσε στο Παρίσι ο Αντρέι Ρούμπλεφ (3-2)!

Ο Ρώσος τενίστας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ και εκεί που όλα έδειχναν πως θα τελειώσει το παιχνίδι, ο Ιταλός πέρασε στην αντεπίθεση και όχι απλά κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, έφτασε και στο 3-2, παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Roland Garros.

Την ήττα και τον αποκλεισμό από τη διοργάνωση γνώρισε ο Θανάσης Κοκκινάκης. Ο Ελληνοαυστραλός δεν τα κατάφερε κόντρα στον Κατσάνοφ και παρά το γεγονός πως μείωσε σε 2-1 και έφτασε πολύ κοντά στο 2-2, εν τέλει ο αντίπαλος του πήρε τη νίκη, επικρατώντας στο τάι μπρέικ του τέταρτου σετ.

Όσον αφορά τον Στέφανο Τσιτσιπά, το παιχνίδι του κόντρα στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν είναι προγραμματισμένο για τις 19:00, αν τα υπόλοιπα παιχνίδια δεν... προχωρήσουν σε πολλά σετ, ενώ αυτή την ώρα διεξάγεται η αναμέτρηση του Νόβακ Τζόκοβιτς με τον Νταβίντοβιτς Φόκινα. Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση του Κάρλος Αλκαράθ κόντρα στον Ντένις Σαποβάλοφ.