Αν και αγωνιζόταν από το 25’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καρβάλιο, η Μπέτις κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στη Χετάφε στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στη La Liga. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Μορόν στις καθυστερήσεις.

Και τα δύο γκολ μπήκαν από το σημείο του πέναλτι, αλλά το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε καμία από τις δύο ομάδες, που παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Μάτα. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Κουκουρέγια σε μαρκάρισμα του Μπαραγκάν. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι, δέκα λεπτά αργότερα, έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καρβάλιο για φάουλ ως τελευταίος παίκτης. Η Χετάφε, έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες και αν οι παίκτες της ήταν πιο προσεκτικοί, θα μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμά της στο πρώτο 45άλεπτο.

Στην επανάληψη, η Χετάφε εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, αλλά αδυνατούσε να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Στο 73’ λειτούργησε ο νόμος του ποδοσφαίρου, αφού η Μπέτις κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φεκίρ από τον Τζενέ. Ο Χοακίν ευστόχησε και έκανε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχαν στο 88’, αλλά αυτό σωστά ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR ως οφσάιντ. Έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής του Μορόν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.