Στους ομίλους του Europa League η ΑΕΚ Λάρνακας! Το εμπόδιο της Ντνίπρο και μάλιστα με θρίαμβο ξεπέρασε η κυπριακή ομάδα, επικρατώντας 3-0 εντός έδρας στη ρεβάνς, ενώ είχε νικήσει 2-1 στο πρώτο παιχνίδι.

Η ομάδα του Όλτρα κυριάρχησε στην αναμέτρηση, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι (όπως και στο πρώτο παιχνίδι) παρουσιάστηκαν σαφώς πιο ανέτοιμοι. Το σκορ άνοιξε ο Γκιούρτσο στο 20ο λεπτό με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ενώ η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων.

Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έκανε γύρισμα από τα αριστερά, ο Σανχούρχο έκανε το πλασέ και η μπάλα στρώθηκε στον Ράφα Λόπες που έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ για το 2-0 στο 45’.

Η πρόκριση, αλλά και η πρόκριση «κλείδωσε» για την ΑΕΚ οριστικά στο 78ο λεπτό, με γκολάρα του Εγγλέζου, ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση μετά από προσπάθεια του Γκιούρτσο. Η Ντνίπρο, η οποία έκανε υπερπροσπάθεια για να καλύψει τις αδυναμίες της θα αγωνιστεί στους ομίλους του Europa Conference League.

Τα αποτελέσματα (playoffs Europa League)
Σάμροκ-Φέρεντσβαρος (22:00)

Δημάτος: «Σοβαρές πιθανότητες ο Κυπελλούχος να αρχίσει από τον δεύτερο προκριματικό του Europa»

Eπικός Χάργκριβς: «Το μόνο που έχει να κάνει ο Αλόνσο αν πάρει αήττητο τρεμπλ με τη Λεβερκούζεν είναι να... αποσυρθεί»!

Δεν υπάρχει αυτή η Λεβερκούζεν: Διατήρησε το αήττητο στο 97', έγραψε ιστορία και πάει για τρεμπλ!

Ιστορική Αταλάντα, επιβλήθηκε της Μαρσέιγ και έκλεισε θέση στον τελικό του Europa League

Σκόραρε με αριστουργηματικό πλασέ ο Ρουγκέρι, «αγκαλιά» με την πρόκριση στον τελικό του Europa League η Αταλάντα!

Πανζουρλισμός στο Μπέργκαμο με το τρομερό τέρμα του Λούκμαν για το 1-0 της Αταλάντα!

Πράξη δεύτερη στα ημιτελικά του Europa League!

Άλωσε τη Ρώμη και «βλέπει» τελικό η Λεβερκούζεν - Όλα ανοικτά για Μαρσέιγ και Αταλάντα!

Europa League: Τιτανομαχία στο «Ολίμπικο» και ματσάρα στο «Βελοντρόμ»

Ο Λεσόρ πανηγύρισε την πρόκριση της Μαρσέιγ στα ημιτελικά του Europa League!