Με την αναμέτρηση του ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Πλατανιά ολοκληρώνεται η 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Ανάλυση

Έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ η ΑΕΚ μένοντας στο 2-2. Πάλι καλά να λέει, αφού βρέθηκε πίσω με δύο γκολ στο πρώτο μέρος. Τελικά αντέδρασε και έσωσε έναν πολύτιμο βαθμό. Λίγες μέρες νωρίτερα με παρόμοιο τρόπο είχε πάρει την ισοπαλία από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο χάρη σε γκολ του Λιβάγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο πρωτάθλημα έφτασε τα έξι διαδοχικά under. Τα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα είχαν σύνολο τερμάτων «0-1». Ο Χιμένεθ άφησε εκτός του κίπερ Ανέστη χωρίς να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα αυτός. Λείπουν ο Μάνταλος, ο Γιόχανσον, ο Σιμόες και ο τιμωρημένος Αραούχο. Θα παραταχθεί με 4-2-3-1 και τους Πατίτο, Μπακασέτα, Χριστοδουλόπουλο πίσω από τον φουνταριστό Λιβάγια.

Ο Πλατανιάς παρά την αλλαγή προπονητή δεν έδειξε να αλλάξει αγωνιστική συμπεριφορά χάνοντας με 3-0 από τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Ρόκα προσπαθεί να ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών του και να τους τονώσει τη χαμένη αυτοπεποίθηση. Βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις μία νίκη μετά από 11 αγωνιστικές και 21 γκολ παθητικό. Τέσσερα over στα έξι τελευταία ματς. Τρεις κολλητές τριάρες έχει δεχτεί από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Λείπουν Πλιάτσικας, Γκρζέλακ, Κρος και Στόιτσεφ. Θα παραταχθεί με 4-3-3, το οποίο όταν βρίσκεται σε θέση άμυνας θα μετατρέπεται σε 4-5-1. Στην επίθεση θα ξεκινήσουν οι Ενσικουλού, Κοροβέσης και Μπούτνικ.

Ο Wise αναλύει και προτείνει την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Πλατανιά στο betmasters.gr