Την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου για πρώτη φορά μετά από 30 ολόκληρα χρόνια πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Λευκωσίας. Οι «μαυροπράσινοι» νίκησαν 1-0 την ΑΕΛ στο «Τσίρειο» και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 4-2 στο πρώτο παιχνίδι, πήραν το εισιτήριο, ολοκληρώνοντας την έκπληξη σε αυτό το ζευγάρι. Έτσι, θα διεκδικήσουν το δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας τους και παράλληλα θα έχουν την ευκαιρία να εξασφαλίσουν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Σάλι έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 11’ από το σημείο του πέναλτι και τα πράγματα απλοποιήθηκαν προς το φινάλε του ημιχρόνου (43’), καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σάντος για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν άψογη διαχείριση και με δεδομένο ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, κράτησαν τους παίκτες της ΑΕΛ μακριά από την περιοχή τους. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.