Στην κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος σκαρφάλωσε η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού νίκησε, έστω και δύσκολα, με 1-0 την Πάφο για την 23η αγωνιστική και έφτασε τους 48 βαθμούς, όσους και ο συμπολίτης Απόλλων. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ζντραβκόφσκι στο 47ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 94΄ με τον Μπάμπιτς, ο οποίος νικήθηκε από τον Ρούντκο. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πάνιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 65’. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια, με αποτέλεσμα να παραμένουν στους 25 βαθμούς και στην 9η θέση.

Δεν σηκώνει κεφάλι ο ΑΠΟΕΛ

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε μια ακόμη ήττα, την τρίτη συνεχόμενη, αυτή τη φορά με 3-2 από τον μέχρι πρότινος ουραγό Εθνικό Άχνας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν στο 11’ με τον Λουντέμο, αλλά μέσα σε έξι λεπτά είδαν να ανατρέπονται τα πάντα. Στο 32’ ο Μάντεβατς και στο 38’ ο Ζάκπα «γύρισαν» την κατάσταση υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 59’ ο Κλωναρίδης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, αλλά στο 85’ ο Ζάκπα έδωσε το τρίτο «χτύπημα» στην ομάδα της Λευκωσίας, γράφοντας το τελικό 3-2. Ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στους 24 βαθμούς και βρίσκεται μόλις στο +6 από την ουραγό Καρμιώτισσα, ενώ ο Εθνικός έφτασε τους 19.