Πολύ σκληρή για να πεθάνει, μέχρι του σημείου που τελικά τη… σκότωσε η Αϊντχόφεν, αποδείχθηκε η Ομόνοια.

Μετά τον ΠΑΟΚ, οι Κύπριοι πούλησαν ακριβά το τομάρι τους και απέναντι στους Ολλανδούς, ωστόσο εκείνοι πέτυχαν ανατροπή και απέδρασαν με διπλό στις καθυστερήσεις (1-2).

Το καταπληκτικό γκολ του Γκόμεθ με εκτέλεση φάουλ πίσω από τη σέντρα (για την οποία πάντως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα κυλούσε) έφτιαξε ιδανικό σκηνικό για την ομάδα του Μπεργκ.

Ωστόσο ο Μάλεν ισοφάρισε σε κρίσιμο χρονικά σημείο (με κοντινό πλασέ έπειτα από ασίστ του Μαντουέκε στο 40’) και έπειτα η ψυχολογία έγειρε προς τους Ολλανδούς.

Αφού πίεσαν λοιπόν στο δεύτερο ημίχρονο και έχασαν αρκετές ευκαιρίες (στις οποίες ο Φαμπιάνο αποδείχθηκε ξανά κέρβερος) οι φιλοξενούμενοι δικαιώθηκαν. Και με τον Μάλεν να γίνεται ξανά ήρωας στο 92’ πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στους ομίλους του Europa League.