Ο Δούκας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 4ης θέσης κόντρα στον Διομήδη Άργους με 28-21 για την 19η αγωνιστική της Handball Premier.

Αυτοί οι δύο πόντοι δίνουν –εκτός απροόπτου- στον Δούκα την 4η θέση και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στην Α’ φάση των πλέι οφ με αντίπαλο τον Διομήδη.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» είχε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 16-10, έχοντας καθοριστικούς τους Μπάρμπα (8 επεμβάσεις με σχεδόν 50%) και Μωραΐτη (7 γκολ).

«Κλειδί» του ματς ήταν η ανατροπή από το 7-10 του Διομήδη στο 22:30 σε 12-10 στο 28:44 με σερί 5-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-14 στο 37’ και 22-16 στο 46’, με συνολικό επιμέρους σκορ 15-6 σε 24 λεπτά.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-6, 6-8, 10-10, 12-11 (ημχ.), 15-13, 19-16, 21-16, 24-17, 27-19, 28-21
ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος 1, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας 1, Ντούνης 4, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 2, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 3, Αργυρού 7, Σμυρνιώτης, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος, Νικηφόρου 3, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 3, Τσάτσας, Χαντέλης 2, Ντούρος, Γιόσμου 3, Δάσκαλος.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/4-5/5

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Με την λήξη του παιχνιδιού ο ιατρός του αγώνα Ανδρέας Πίτσας, μας ενημέρωσε ότι ο παίκτης του Διομήδη Λευτέρης Κρεμαστιώτης θα μεταβεί σε εφημερεύον νοσοκομείο για περαιτέρω αντιμετώπιση, λόγω αισθήματος ζάλης και μερικής απώλειας συνείδησης.
Στο 38’ και μετά από σύγκρουση ο παίκτης του Δούκα Σελίμ Νταρασουλάντ ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο, έμεινε τρεις επιθέσεις έξω, λόγω της εισόδου του ιατρού, κατόπιν αιτήσεως του».