Τις μαθηματικές ελπίδες που έχει για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας διατήρησε η Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 84-76 της Μπούντουτσονστ στο Κάουνας.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γουόλτερς και Καβαλιάουσκας, αλλά κατάφερε να φτάσει σε ρεκόρ 9-14, αφήνοντας την ομάδα του Μαυροβουνίου (δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Μπιτάτζε) στο 6-17 και χωρίς νίκη σε έντεκα εκτός έδρας αγώνες στην διοργάνωση. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντέιβις και Γουόκλαπ με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε ο Κόουλ με 26.

Το ματς:

Από την αρχή του το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τη Ζαλγκίρις να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 13-7 στο 6’, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου. Με τον Κόουλ να… πυροβολεί από μακριά, η Μπούντουτσνοστ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 23-22 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως ο Ντέιβις ανέλαβε δράση και με συμπαραστάτη τον Γκριγκόνις, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 39-29 στο 18’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με7-0 σερί των παικτών του Ρέπεσα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μαυροβουνίου συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους λιθουανούς και προηγήθηκε 62-60 στο τέλος του, καθώς λύσεις έδιναν και οι Τζάκσον-Κλαρκ. Κάπου εκεί, οι δυνάμεις των φιλοξενούμενων… στέρεψαν και από τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου και μετά, η Ζαλγκίρις πήρε τον πλήρη έλεγχο, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-36, 60-62, 84-76.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 21 (8 ριμπ.), Γουόλκαπ 14 (1) (6 ασίστ), Βέστερμαν 1, Γιανκούνας 3, Μιλάκνις 7 (1), Γουάιτ 8, Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 16 (1), Ουλάνοβας 12 (1).
Μπούντουτσνοστ (Ρέπεσα): Τζάκσον 12 (1), Κόουλ 26 (4), Κλαρκ 9 (1), Μπάροβιτς 4, Κλάρκι 4, Γκόρντιτς 7 (1), Μπελ 2, Νίκολιτς 2, Γουίλιαμς 10, Ζούγκιτς.