Τα… χρειάστηκε, αλλά έφτασε στο ζητούμενο η Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο ντεμπούτο του νέου προπονητή της, Ρούμπεν Αμορίμ.

Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 2-0 της ουραγού Άβες στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο, όμως έπρεπε να περιμένουν το τελευταίο ημίωρο για να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα.

Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους φιλοξενούμενους, που έμειναν με 9 παίκτες στο 20λεπτο, λόγω αποβολών του Μασέδο στο 11’ και του Λουίς Φερνάντο στο 20’.

Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα, ωστόσο δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην τελική ενέργεια.

Τελικά, η λύση ήρθε από τον Σπόραρ στο 62’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βιέτο με πέναλτι υπέγραψε το τελικό 2-0 και σφράγισε την επιστροφή της ομάδας του στις νίκες.