Με πρωταγωνιστή τον Σουμπίνιο, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του, ο Εθνικός επικράτησε με 2-1 του Αίαντα Σαλαμίνας και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνει για να τερματίσει στην πρώτη θέση του 6ου Ομίλου τη Γ' Εθνική.

Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν τη νίκη χάρη σε δύο γκολ του Βραζιλιάνου και θα πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στην Προοδευτική.

Ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σουμπίνιο, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 2-0 στο 56'. Ωστόσο, ο Αίαντας μείωσε μόλις ένα λεπτό αργότερα με τον Ζώτο, αλλά έμεινε με δέκα παίκτες στο 65', λόγω αποβολής του Φερεντίνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη συνέχεια και σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.