Σε μπελάδες μπήκε η Βίλεμ μετά από την ήττα που γνώρισε με 4-2 στην έδρα της Αϊντχόφεν, που την άφησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς και ενώ απομένουν τρείς αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, με τον Ντόαν να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό. Ο Κόντι Χάκπο ήταν αυτός που έκανε το 2-0 στο 31’, για να μειώσει Νούνελι στο 44’, ενώ στο 45ο λεπτό, ο Ζαχάβι ήταν αυτός που έκανε το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βίλεμ κατάφερε να πλησιάσει κι άλλο, με τον Καμπανγκού να κάνει το 3-2 στο 50’. 10 λεπτά αργότερα, ο Ντάμερς με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Φίτεσε κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 επί της Γκόου Εχέντ Ιγκλς και την κράτησε μέσα στην πρώτη επτάδα που οδηγεί στην Ευρώπη. Νίκες είχαμε και για Φέγενορντ με 3-1 επί της Φορτούνα Σιτάρντ, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Βάαλβαϊκ επί της Γκρόινινγκεν.

Μοναδικό ισόπαλο αποτέλεσμα, ήταν αυτό ανάμεσα σε Χέρενφεν απέναντι στην Καμπούρ με 3-3.