Πήγε να ρίξει... βόμβα στην Eredivisie η ουραγός, Τσβόλε, όμως η Αϊντχόφεν αντέδρασε στο τέλος και επιβλήθηκε 3-1, μειώνοντας ξανά τη διαφορά από την κορυφή και τον Άγιαξ στον έναν βαθμό.

Η ομάδα του Κώστα Λάμπρου αιφνιδίασε την PSV με τον Ρένταν στο 3ο λεπτό και, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν όλον τον χρόνο μπροστά τους για την ανατροπή, τα βρήκαν σκούρα.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά, για να έρθει πρώτα η ισοφάριση από τον Ραμάλιο, στο 84', και εν συνεχεία το 2-1 από τον Γκάκπο, στο 86'.

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ δεν έμεινε εκεί, φτάνοντας και σε τρίτο τέρμα με τον Μποσαλί, στο 89'.

Την ίδια ώρα, η Φορτούνα Σιτάρντ επικρατούσε 1-0 της Καμπούρ με γκολ του Κοξ στο 86', βγαίνοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.